Sekretarz generalny ONZ o śmierci Michaiła Gorbaczowa

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres określił zmarłego Michaiła Gorbaczowa mianem „jedynego w swoim rodzaju męża stanu, który zmienił bieg historii”.

 

Guterres stwierdził, że ostatni przywódca ZSRR „zrobił więcej niż jakakolwiek inna osoba, aby doprowadzić do pokojowego zakończenia zimnej wojny”. Ocenił, że świat stracił potężnego światowego lidera i niestrudzonego orędownika pokoju.

Wcześniej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że Michaił Gorbaczow odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny i zlikwidowaniu żelaznej kurtyny, co otworzyło drogę do wolnej Europy.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał z kolei, że informację o śmierci Michaiła Gorbaczowa przyjął z przykrością. Dodał, że zawsze podziwiał odwagę i uczciwość, jaką polityk wykazał się, doprowadzając zimną wojnę do pokojowego zakończenia. Zauważył, że w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę Michaił Gorbaczow wykazał niestrudzone zaangażowanie na rzecz otwarcia sowieckiego społeczeństwa i takie jego działanie pozostaje przykładem.

 

Ostatni przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1990, zmarł w wieku 91 lat. Władzę w ZSRR sprawował w latach 1985-1991.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię