Stany Zjednoczone odradzają podróżowanie do Rosji

Stany Zjednoczone odradzają swoim obywatelom podróżowanie do Rosji w związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy.

Departament Stanu wydał w tej sprawie ostrzeżenie. Przestrzega, że Amerykanie mogą spotkać się w Rosji z szykanami, a ambasada ma obecnie „ograniczone możliwości wspierania obywateli”.

W szczególności amerykańskie władze odradzają podróżowanie do rejonu przy granicy z Ukrainą. Stwierdziły, że „sytuacja wzdłuż granicy jest nieprzewidywalna” w związku z dużą obecnością rosyjskich wojsk.

 

 

Wcześniej Stany Zjednoczone nakazały rodzinom swoich dyplomatów wyjazd z Ukrainy. Jak przekazano w oświadczeniu, „Departament Stanu 23 stycznia zatwierdził dobrowolny wyjazd pracowników i zarządził wyjazd członków rodzin osób związanych z ambasadą w Kijowie z powodu z ciągłej groźby podjęcia przez Rosję działań militarnych”.

Stwierdzono też, że wszyscy Amerykanie powinni wziąć pod uwagę wyjazd z Ukrainy. „Przebywający na Ukrainie obywatele amerykańscy powinni obecnie rozważyć wyjazd przy użyciu transportu komercyjnego lub innych dostępnych prywatnie możliwości” – głosi oświadczenie.
Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą tysiące żołnierzy i żąda od NATO zobowiązania, że Sojusz nie będzie rozszerzał wpływów dalej na wschód. NATO ostrzega przed możliwością rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię