Straż Graniczna podsumowała ruch graniczny w 2022 roku

114

Straż Graniczna łącznie na wszystkich przejściach odprawiła w ubiegłym roku ponad 37 milionów podróżnych. Z podsumowania 2022 roku wynika, że ruch graniczny powoli wraca do poziomu z czasów sprzed pandemią.

W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej odprawiali średnio na dobę ponad 102 tysiące osób – to dwa razy więcej niż w 2021 roku, kiedy liczba ta wynosiła 53 tysiące.

Najwięcej, bo z ponad 8 milionów do ponad 16, wzrósł ruch w przejściach lotniczych, ponieważ w związku ze zniesieniem obostrzeń pandemicznych podróżni znów zaczęli chętnie wybierać podróże lotnicze. Również prawie dwukrotnie wzrósł ruch na granicy z Ukrainą – z prawie 9 milionów w 2021 roku do ponad 17 milionów w 2022, co jest wynikiem agresji Rosji na Ukrainę i związaną z tym falą uchodźców.

Spośród wszystkich przejść granicznych najwięcej podróżnych odprawiono w minionym roku na przejściu lotniczym Warszawa-Okęcie – prawie 5 i pół miliona, co daje średnio na dobę prawie 15 tysięcy osób. Na drugim miejscu znalazło się przejście graniczne w Medyce na granicy z Ukrainą – tam odprawiono ponad 4 miliony osób, czyli prawie 12 tysięcy na dobę. Na trzecim miejscu jest przejście w Korczowej, również na granicy z Ukrainą – odprawiono na nim blisko 3 miliony osób, prawie 8 tysięcy na dobę.

 

Najbardziej w porównaniu z rokiem wcześniejszym wzrósł ruch na przejściu granicznym Zosin-Ustiług na granicy z Ukrainą – aż o 526 procent – z 228 tysicy podróżnych w 2021 roku do prawie półtora miliona w 2022. Wynika to ze zmiany ruchu, ponieważ na to przejście został przekierowanych ruch towarowy.
Wśród podróżnych, którzy przekraczali w minionym roku granice Polski, najwięcej było obywateli Ukrainy – ponad 17 milionów. Stanowili oni ponad 46 procent wszystkich podróżnych. Polacy, to 32 procent tej grupy.

IAR

Wstyd być Polakiem? Polska w tym zestawieniu na szarym końcu Europy

Posłuchaj podcastów: