Suplementy witaminy D i omega-3 zmniejszają ryzyko chorób autoimmunologicznych

Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Crohna, Hashimoto, sarkoidoza, stwardnienie rozsiane, łuszczyca, cukrzyca typu 1 to tylko kilka najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych. Do grupy tych chorób naukowcy zaliczają ponad 80 schorzeń, na które cierpi aż 4 procent światowej populacji.

Choroba autoimmunologiczna występuje kiedy to układ immunologiczny odpornościowy organizmu niszczy własne komórki i tkanki. U podłoża chorób autoimmunologicznych leży proces nazywany autoimmunizacją.

Najnowsze badania wykazują korelację między spożyciem witaminy D a zmniejszoną częstością występowania chorób autoimmunologicznych. Te same wyniki dotyczą suplementów kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia morskiego.

Badanie pokazało, że u osób starszych, które przyjmowały suplementy witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3 przez 5 lat zmniejszyło się występowanie chorób autoimmunologicznych o 25-30% w porównaniu z osobami, które nie przyjmowało suplementów.

Starszy autor badań, dr Karen Costenbader, dyrektor Programu Lupus w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie powiedziała, że niedobór witaminy D powiązany jest z szeregiem schorzeń, nie tylko łamliwymi kośćmi i zepsutymi zębami: „Choroba zapalna jelit, stwardnienie rozsiane i cukrzyca typu 2 są bardziej rozpowszechnione na północnych szerokościach geograficznych, gdzie poziom krążącej witaminy D jest niższy”. Costenbader dodała, że „zarówno wysokie stężenie 25-OH witaminy D w osoczu, jak i wysoka ekspozycja na promieniowanie UV w miejscu zamieszkania wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów [RZS] wśród kobiet biorących udział w naszym badaniu”.

Badanie wykonane przez zespół doktor Costenbader wykazało również niższe ryzyko zachorowania na RZS u osób ze zwiększonym spożyciem tłustych ryb, czyli kiedy ich organizm otrzymuje większe dawki kwasów tłuszczowych omega-3. „Wyższy stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do całkowitej zawartości lipidów w błonach krwinek czerwonych był związany z mniejszą częstością występowania anty-CCP i reumatoidalnych przeciwciał czynnikowych oraz niższym stopniem progresji zapalenia stawów u zdrowych osób biorących udział w badaniu.”

Dr Costenbader i jej koledzy zrekrutowali 25 871 dorosłych do badania „VITamin D and OmegA-3 TriaL -VITAL”. Mężczyźni biorący udział w badaniu mieli co najmniej 50 lat, a kobiety 55 lat. Średnia wieku uczestników wynosiła 67 lat, a 51% badanych stanowiły kobiety.

Badacze podzielili uczestników na cztery losowo przydzielone grupy, z których każda przez okres 5 lat i 3 miesięcy otrzymywała dzienny przydział albo:

  1. placebo omega-3 i placebo witaminy D,
  2. 1 miligram (mg) suplementu kwasu tłuszczowego omega-3 i 2000 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D,
  3. placebo omega-3 i 2000 j.m. witaminy D,
  4. 1 mg suplementu kwasu tłuszczowego omega-3 i placebo witaminy D.

Badanie trwało od listopada 2011 roku do marca 2014 roku. Wszyscy uczestnicy badania byli monitorowani przez zespół lekarzy i naukowców przez kolejne 3,5 roku, do grudnia 2017 roku po kątem problemów autoimmunologicznych. Naukowcy oceniali wpływ witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3 na poszczególne stany autoimmunologiczne czy też choroby autoimmunologiczne w miarę pojawiania się ich.

W końcowej analizie częstość występowania chorób autoimmunologicznych zmniejszyła się o 25-30% u uczestników z trzech grup:

  • tych, którzy przyjmowali suplementy witaminy D,
  • tych, którzy przyjmowali suplementy kwasów tłuszczowych omega-3
  • tych, którzy przyjmowali oba suplementy.

Naukowcy dodają, że działanie witaminy D3 okazało się silniejsze po 2 latach suplementacji. „Zmniejszenie częstości występowania RZS i polimialgii reumatycznej jest bardzo ważne dla reumatologii”, powiedziała doktor Costenbader. „Bardziej wyraźny efekt po 2-3 latach stosowania z witaminą D ma sens biologicznie i wspiera długotrwałe stosowanie”.

Współautorka badań prof. JoAnn Manson dodała, że „zarówno witamina D, jak i morskie kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości immunomodulujące i przeciwzapalne. Zatem nasze odkrycie, że suplementy witaminy D, samodzielnie lub w połączeniu z morskimi kwasami omega-3, zmniejszają ryzyko rozwoju zaburzeń autoimmunologicznych, jest biologicznie wiarygodne i uzasadnia dalsze badania.”

Badacze dodają, że ich odkrycia są tym bardziej ekscytujące, ponieważ nie są dostępne żadne inne terapie zapobiegawcze, które zmniejszałyby ryzyko rozwoju tych poważnych schorzeń.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię