Co 40 sekund gdzieś na świecie odbiera sobie życie jedna osoba. W ciągu roku z powodu śmierci samobójczej umiera około 800 000 osób. Większość ofiar to mężczyźni i młodzi chłopcy.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest inicjatywą, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw, ich przyczyn psychologicznych i socjologicznych. Wszyscy wiemy, że samobójstwo jest niezwykle trudnym tematem, wręcz tematem tabu. Tym bardziej nie powinniśmy go pomijać i przemilczać. Problem chorób psychicznych które bardzo często kończą się samobójstwem jest bagatelizowany a wręcz ośmieszany.
Wizyta u specjalisty jest nadal tematem wstydliwym.
Pamiętajmy że nie można postrzegać problemu samobójstwa tylko w kontekście śmierci, gdyż jest to proces zachodzący w człowieku często o wiele wcześniej niż udana próba samobójcza. Presja społeczna, polityka nienawiści i odczuwanie samotności są przyczyną, przez którą już 8 – 10 letnie dzieci myślą o samobójstwie.
W Stanach Zjednoczonych samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn śmierci młodych mężczyzn. Kobiety częściej niż mężczyźni podejmują próby samobójcze natomiast mężczyźni częściej niż kobiety umierają w wyniku samobójstwa.
Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, myśli o samobójstwie, zadzwoń pod numer National Suicide Prevention Lifeline pod numer 800-273-TALK (800-273-8255). Numer ten jest czynny 24 godziny na dobę. Można również wysłać SMS „TALK” pod numer 741741
Jeśli ktoś mówi o samobójstwie, nie zostawiaj go samego i absolutnie nie bagatelizuj sytuacji. Postaraj się zachować spokój i poszukaj pomocy.
Samobójstwo często wynika z głębokiego poczucia beznadziejności. Niemożność znalezienia rozwiązania problemów lub poradzenia sobie z trudnymi okolicznościami życiowymi może sprawić, że ludzie postrzegają odebranie sobie życia jako jedyne rozwiązanie sytuacji, która jest tak naprawdę chwilowa. Statystyki pokazują, ze większość osób, które przeżyły próby samobójcze i uzyskały specjalistyczna pomoc prowadzi pełne, satysfakcjonujące życie.
Jak rozmawiać z kimś, kto ma skłonności samobójcze?
Istnieje wiele mitów na temat samobójstwa, a jednym z nich jest błędne przekonanie, że rozmowa zachęca do czynu. Jeśli ukochany wyrazi myśli lub plany samobójcze, koniecznie zainicjuj rozmowę. Rozsądnie jest podejść do dyskusji, identyfikując konkretne zasoby, takie jak terapeuta lub infolinia zapobiegania samobójstwom, i zakończyć rozmowę obietnicą do kontynuowania rozmowy w razie potrzeby. Świadomość obecności drugiej osoby może zdziałać cuda. A rozmowa może uratować życie.
Ps. Przeczytanie tego artykułu zajęło Ci około 2 minut. W tym czasie kilkadziesiąt osób na świecie próbowało popełnić samobójstwo. A 3 sobie życie odebrały.
ZSS