USA: Moderna skuteczna u dzieci w wieku od 6 do 11 lat

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna ogłosił, że jego szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna i skuteczna u dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

Firma zapowiedziała, że w najbliższym czasie przekaże Federalnej Agencji Leków wyniki testów skuteczności szczepionki i wystąpi o jej autoryzację.

Moderna przeprowadziła testy w grupie 4700 dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Podawano im po 50 mikrogramów szczepionki, czyli połowę dawki stosowanej u dorosłych. Po podaniu dzieciom dwóch takich dawek poziom przeciwciał był u nich o połowę wyższy niż u dorosłych. Moderna oceniła, że szczepionka wywołała u dzieci pożądaną reakcję odpornościową i okazała się bezpieczna. Skutki uboczne były łagodne i obejmowały zmęczenie, ból głowy, gorączkę i ból w miejscu zastrzyku.

Ogłoszenie przez Modernę wyników testów skuteczności szczepionki u dzieci ma miejsce w przededniu spodziewanej decyzji Federalnej Agencji Leków USA o dopuszczeniu do stosowania u dzieci w wieku od 5 do 11 lat preparatu firmy Pfizer. Moderna wystąpiła wcześniej z wnioskiem o zatwierdzenie jej szczepionki dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Federalna Agencja Leków nie wydała jednak jeszcze decyzji w tej sprawie.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię