Witamina D może zmniejszać zdolność raka jajnika do przerzutów

Według American Cancer Society w tym roku w USA około 19 880 kobiet zostanie zdiagnozowane z rakiem jajnika. Około 12 810 kobiet umrze na raka jajnika.

Ryzyko zachorowania na raka jajnika u kobiety w ciągu życia wynosi około 1 na 78.
Rak jajnika zajmuje piąte miejsce pod względem zgonów z powodu zachorowań na nowotwór wśród kobiet i jest odpowiedzialny za więcej zgonów niż inne nowotwory kobiecego układu rozrodczego. Nowotwór ten może rozwijać się latami niezauważony z powodu subtelnych objawów, takich jak wzdęcia i ból brzucha.

 

Naukowcy z Nagoya University Graduate School of Medicine w Japonii odkryli, że witamina D przeciwdziała procesowi wykorzystywanemu przez komórki raka jajnika do rozprzestrzeniania się na różne narządy.

Kiedy komórki raka jajnika migrują z jajników do innych części ciała, komórki poza głównymi narządami działają jak bariera. Jednak komórki raka jajnika mogą wchodzić w interakcje z komórkami mezotelium, które działają jak warstwa ochronna wokół głównych narządów. Badanie wykazało, że wysoki poziom witaminy D może pomóc komórkom mezotelium naprawić wszelkie uszkodzenia i przywrócić ich pierwotny stan. „Wykazaliśmy potencjał witaminy D w normalizacji komórek mezotelialnych związanych z rakiem, co jest pierwszym tego rodzaju badaniem”, powiedział główny autor badania, Kazuhisa Kitami.

 

Do badań naukowcy wykorzystali komórki ludzkie na płytce Petriego i komórki myszy. Pomimo tego, że badanie testowana było na komórkach oddzielonych od ciała oraz przy wykorzystaniu modeli matematycznych naukowcy nie kryją podekscytowania swoim odkryciem.

Pomimo tego, że od lat naukowcy wiążą niski poziom witaminy D z nowotworami, między innymi rakiem jajnika, niewiele odbyło się badań klinicznych. „Badania takie jak te mogą potencjalnie stanowić podstawę przyszłych badań klinicznych”, powiedział dr William Dahut, dyrektor naukowy American Cancer Society.

 

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach biorącą udział głównie w metabolizmie wapnia. Dowody epidemiologiczne wskazują, że niższy poziom krążącej witaminy D wiąże się z wyższym ryzykiem raka jajnika, a suplementacja witaminy D wiąże się ze zmniejszoną śmiertelnością z powodu raka.

Nowe badanie naukowcy nazwali „złotym standardem” w projektowaniu kolejnych badań, w odniesieniu do szerszego obszaru badań nad niskim poziomem witaminy D i ryzykiem raka jajnika.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię