Zagrożenia czyhają praktycznie wszędzie – możesz iść ulicą, zamawiać jedzenie do domu, jechać autobusem lub wsiadać do samochodu, kiedy nagle ktoś nieznajomy zacznie się naprzykrzać.
Nie wszyscy mają oczywiście złe intencje, ważne jedynak aby wiedzieć, co robić kiedy intuicja podpowiada nam, że dzieje się coś niedobrego. Czasami warto jest sprawdzić tożsamość drugiej osoby lub skłamać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Oto kilka porad jak reagować w określonych sytuacjach.
1. Gdzie mieszkasz?
Niektóre osoby chętnie się dzielą z nami osobistymi informacjami. Nie oznacza to jednak, że musimy odwzajemniać się tym samym. Kiedy ktoś cię dopytuje gdzie mieszkasz najlepiej jest powiedzieć, że w pobliżu punktu, których wiele na mapie miasta – może to być sklep lub stacja benzynowa. Warto ustalić swoją wersję aby mieć przygotowaną odpowiedź i dopasować się do sytuacji.
2. To twoje auto?
Bywa, że ktoś zainteresuje się naszym samochodem – istnieje możliwość, że jego celem jest pozyskanie o nas podstawowych informacji; w przyszłości może nas śledzić np. po tablicach rejestracyjnych, marce i kolorze pojazdu. Na tego typu pytanie „czy samochód należy do nas?” najlepiej jest odpowiedzieć, że jest pożyczony. Z reguły pytający przestanie się interesować i nie zapamięta szczegółów.
3. Mieszka pani sama?
Zdarza się, że będąc w domu musimy skorzystać z usług fachowca – np. elektryka lub hydraulika. Zdarza się także, że fachowiec zadaje zbędne, często osobiste pytania. Poważne obawy może wzbudzić pytanie o to „czy mieszkasz sama?”. Niezależnie od faktycznego stanu najlepiej jest powiedzieć, że ktoś z domowników jest w pokoju obok lub, że oczekujecie na jego przyjście np. z zakupów czy z kina. Dzięki temu, jeżeli pytający ma złe zamiary – trzy razy się zastanowi czy wcielić je w życie.
W tym przypadku warto jest wylegitymować fachowca i zadzwonić do firmy, w której pracuje (firmy, z której usług zdecydowaliśmy się skorzystać). W ten sposób ustalimy, czy dana osoba jest faktycznie tym, za kogo się podaje.
4. Jesteś sama?
Pytanie czy „jesteś sama?” i podobne pojawiają się często podczas podróży (np. pociągiem, autobusem, samolotem) lub w klubie. Jeżeli nieznajomy wzbudza nasze obawy, z pewnością postawimy się w sytuacji komfortowej, kiedy odpowiemy, że np. jesteśmy z przyjaciółmi. Nawet podczas podróży taksówką, aby poczuć się bezpieczniej możemy wspomnieć, że jedziemy w miejsce gdzie ktoś na nas czeka – np. do rodziny czy do znajomych.
5. Identyfikatory w miejscach publicznych
Wiele miejsc pracy wiąże się z obowiązkiem ciągłego noszenia identyfikatora – np. na szyi. Przez roztargnienie często zapominamy go zdjąć i pozostaje on założony także w autobusie. W ten sposób niestety, dajemy osobom potencjalnie niebezpiecznym sporo informacji na nasz temat – ktoś może z łatwością poznać nazwisko i miejsce pracy. Wystarczy, że go zdejmiemy lub schowamy pod koszulą.
6. Alarm samochodowy jako alarm osobisty
Uruchomienie alarmu w naszym samochodzie to przydatny trik. Wyobraźmy sobie sytuację, w której po zmroku idziemy na parking do samochodu i nagle zauważamy na parkingu podejrzane osoby. Nie wiemy kto to jest i jakie ma zamiary. Uruchomienie alarmu za pomocą pilota z dużym prawdopodobieństwem odstraszy nieproszone osoby.
7. Jakie miejsce zająć w windzie?
Jadąc windą najlepiej jest zajęć miejsce pomiędzy panelem kontrolnym windy a drzwiami. Dzięki temu poczujemy się bezpieczniej – z łatwością bowiem będziemy mogli nacisnąć właściwy przycisk i wysiąść na następnym piętrze jeśli w windzie będzie znajdował się ktoś z kim nie chcemy jechać. Pozwoli to uniknąć naprawdę nieprzyjemnej sytuacji.
8. Dzwonki na klamce
Niby nic, a jednak dzwonki na klamce mogą okazać się przydatne – w szczególności w miejscach, gdzie nie ma dodatkowych zabezpieczeń, takich jak hotel czy akademik. Dzwonki powieszone na klamce od wewnętrznej strony narobią hałasu gdy tylko ktoś będzie próbował wejść do środka. Równie dobrze możemy oprzeć o drzwi deskę do prasowania, która narobi hałasu przewracając się.
9. Zamawianie jedzenia
Zamawiając jedzenie do domu podaj męskie imię – kurier będzie wówczas przekonany, że w chwili dostawy jakiś mężczyzna znajduje się w domu. Niezależnie od tego kim faktycznie jest i czy ma złe zamiary, poprawi to nasze bezpieczeństwo.
10. Czas pracy
Kiedy ktoś dopytuje nas o czas pracy – np. „Czy zawsze kończysz tak wcześnie?”. Najlepiej jest odpowiedzieć, że mamy zmienny grafik. Dzięki temu zabiegowi pytający nie będzie wiedział kiedy i gdzie was znaleźć.
11. Zaczepki na ulicy
Jak zareagować na podryw czy zaczepkę na ulicy? Jest kilka sposobów. Najlepiej nauczyć się krótkiego zwrotu w innym języku – np. francuskim, niemieckim, hiszpańskim – i odpowiedzieć za jego pomocą na zaczepkę. Dzięki temu, ktoś kto nas zaczepiał najprawdopodobniej zrezygnuje z dalszego uporu a my pozostaniemy bezpieczne.
12. Randka poza siecią
W dzisiejszych czasach wiele ludzi korzysta z portalu randkowego chcąc kogoś poznać. Niestety wiele osób traktuje sieć jako maskę. Kiedy ktoś poznany w Internecie proponuje nam spotkanie w „real” i kiedy chcemy się z nim spotkać warto zadbać, aby miejsce spotkania było publiczne – np. kawiarnia w centrum miasta lub centrum handlowym. Warto też poinformować przyjaciółkę lub kogoś z rodziny gdzie, kiedy i z kim będziemy.
Posłuchaj podcastów: