Zmarł Ryszard Kotys, znany z serialu „Świat Według Kiepskich”

Ryszard Kotys

W środę w nocy zmarł Ryszard Kotys, znany głównie z roli Mariana Paździocha w serialu „Świat Według Kiepskich”. Aktor miał 88 lat, a od pewnego czasu zmagał się z ciężką chorobą.

W 1999 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W swojej długiej karierze zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Jednak największą popularność przyniosła mu rola Mariana Paździocha, w serialu „Świat według Kiepskich”. Kotys grał sąsiada Ferdka Kiepskiego od 1999 roku.

 

W 2018 roku przeszedł ciężkie zapalenie płuc, po którym nie wrócił już do pełnej sprawności. Aktor  ze względu na pogarszający się stan zdrowia wycofał się z większości występów w teatrze i filmach, jednak wciąż występował w serialu „Świat według Kiepskich”.

W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przez następne lata występował kolejno w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Polskim we Wrocławiu, Ludowym w Krakowie, Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, im. Jana Kochanowskiego w Opolu i im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie zajmował się również reżyserią.

 

20 października  informowaliśmy o śmierci Dariusza Gnatowskiego  również znanego  i lubiany aktor, odtwórca kultowej roli Arnolda Boczka w serialu “Świat według Kiepskich”. Gnatowski miał zapalenie płuc i ciężką niewydolność oddechową. Był zakażony koronawirusem.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię