Zmarła aktorka Barbara Krafftówna. Miała 93 lata

YouTube

Nie żyje aktorka Barbara Krafftówna – przez kilkadziesiąt lat związana z Polskim Radiem. O śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Aktorka, artystka kabaretowa i piosenkarka zmarła w nocy w Domu Artystów w Skolimowie.

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej uczyła się aktorstwa w konspiracyjnym Studium Dramatycznym Iwo Galla, działającym przy krakowskim Teatrze Starym.

Po wojnie występowała w Teatrze Wybrzeże, gdzie debiutowała rolą Rybaczki w „Homerze i Orchidei” Tadeusza Gajcego. W kolejnych latach grała między innymi w Teatrze Stefana Jaracza w Łodzi i warszawskich teatrach Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. Występowała także w kabaretach Pod Egidą i Starszych Panów.

Popularność przyniosła jej rola Honoraty w serialu „Czterej pancerni i pies” i pani Makowieckiej w „Przygodach Pana Michała”. Zagrała w wielu filmach, między innymi Stefkę w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy oraz Felicję w „Jak być kochaną” Wojciecha Hassa. Występowała także w filmach Kaziemierza Kutza, Janusza Kondratiuka i Stanisława Barei.

W 1982 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, aby zagrać rolę Matki w dramacie Witkacego. Za oceanem mieszkała kilkanaście lat. Do kraju wróciła pod koniec lat 90.

Była laureatką wielu nagród. W 2006 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury. W 2019 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Order otrzymała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.
W listopadzie ubiegłego roku aktorka zaraziła się koronawirusem. Miała 93 lata.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię