ZUS: kolejne czternastki trafią do emerytów i rencistów

Kolejne czternastki trafią dziś do emerytów i rencistów – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To przedostatnia transza. Do ponad miliona 200 tysięcy osób trafi łącznie prawie półtora miliarda złotych.

 

Jak poinformował rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski, wypłata czternastek przebiega planowo. Powiedział, że świadczenie przyznawane jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, żeby je otrzymać. Jak wyjaśnił, świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217 złotych i 98 groszy. Na pełną kwotę mogą jednak liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, na przykład emerytura czy renta, nie przekracza 2900 złotych brutto.

W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 złotych czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 złotych. Na czternastkę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4188,44 złotych brutto – informuje ZUS.

Do tej pory zakład wypłacił ponad pięć i pół miliarda złotych dla około 4 milionów 700 tysięcy emerytów i rencistów. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zdecydowana większość z nich otrzymała świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1338 złotych 44 grosze brutto. Kolejni uprawnieni otrzymają dodatkowe świadczenie 20 września – razem z bieżącą emeryturą lub rentą. W sumie czternastkę otrzyma 9 milionów emerytów i rencistów, w tym ponad 8 milionów z ZUS-u.

 

Prawo do czternastki mają osoby, które 24 sierpnia, czyli w dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, na przykład emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 miliardów złotych w tym 9,5 miliarda złotych dla świadczeniobiorców ZUS.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię