Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Święte Triduum Męki Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, będące przygotowaniem do Niedzieli Wielkanocnej.

Wielki Czwartek obchodzony jest jako pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.
Kapelan Związku Podhalan ksiądz prałat Władysław Zązel podkreślił, że Wielki Czwartek to wielkie święto Eucharystii i kapłaństwa.

„Czymże, by była ludzkość bez świętości? Pan Jezus wiedział, że nam to potrzebne. Był zapowiedziany jako Emmanuel – i byśmy nie zostali sierotami, znalazł sposób stałej obecności – w Eucharystii. Ale by Ona mogła trwać, od razu zapewnił ciągłość, ustanawiając sakrament kapłaństwa, mówiąc” To czyńcie na Moją pamiątkę” – przypominał ksiądz prałat.

Duchowny przywołał słowa świętego Jana Marii Vianneya, o tym czym jest kapłaństwo.
„Święty Jan Maria Vianney mawiał, że gdyby kapłan zrozumiał czym jest kapłaństwo – to by umarł z miłości. A gdyby wierni zrozumieli, czym jest Eucharystia, to by umarli nie z lęku, ale z zachwytu. Kardynał Jean-Marie Lustiger z Paryża mawiał, że jeśli wiara niknie w dzisiejszym świecie, to nie przez brak cudów, ale przez brak entuzjazmu ludzi wierzących. Znamienne, że i na polskiej ziemi miały miejsce Cuda Eucharystyczne – w Sokółce i w Legnicy. Tych Cudów było sporo. Pan Jezus dawał znać Swojej Obecności” – przypominał kapelan Związku Podhalan.

Duszpasterz przypomniał również słowa świętego biskupa Sebastiana Pelczara, który widział ideał człowieczeństwa w poświęceniu, a ideał poświęcenia – w kapłaństwie. Ksiądz Władysław Zązel wyjaśniał, że kapłaństwo daje wszechstronne możliwości – aby służyć ludziom wszystkimi przymiotami umysłu i serca.

„I trzeba prosić, i to Jezus podpowiedział” Proście Pana Żniwa, aby wysłał robotników na żniwo swoje. Bo żniwo wielkie, ale robotników mało”. I może tegoroczny Wielki Czwartek, przy tej nagonce na Ojca Świętego będzie taką wzmożoną modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne. Bo to świadczy o stopniu religijności i żywotności wiary w rodzinie, parafii i w Polsce. Oby tak było” – mówił ksiądz prałat Władysław Zązel.

W godzinach porannych sprawowana jest Msza Krzyżma, podczas której poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej Mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

Po zakończeniu wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż oraz obrus. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.

IAR

Tradycyjne potrawy wielkanocne ze świata

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię