1 stycznia 2023 roku w Illinois weszły w życie 183 nowe przepisy!

Już dzisiaj,1 stycznia 2023 roku w Illinois weszło w życie 180 nowych ustaw uchwalonych przez Zgromadzenie Ogólne. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

Ustawa SAFE-T

SAFE-T zastąpiło obecny stanowy system kaucji gotówkowej w procesie zwolnień przedprocesowych. SAFE-T ma na celu wyeliminowanie nierówności dla oskarżonych, których nie stać na wniesienie kaucji. Sędziowie mają zwiększoną swobodę w zwalnianiu lub przetrzymywaniu oskarżonych oczekujących na proces w oparciu o ich zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub prawdopodobieństwo ucieczki lub utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości.

Czujniki dymu w domach

Od 1 stycznia domowe czujniki dymu w stanie Illinois muszą być wyposażone w szczelne baterie o żywotności 10 lat. Domy zbudowane po 1988 roku, które mają już alarmy przewodowe lub bezprzewodowe zintegrowane alarmy, są zwolnione z nowego prawa.

Ustawa CROWN

Ustawa CROWN zabrania dyskryminowania na podstawie naturalnych fryzur. Badania przeprowadzone przez firmę Dove pokazały, że kobiety z naturalnymi fryzurami są rzadziej zatrudniane niż kobiety z umodelowanymi włosami.

Ustawa o zakazie używania rękawiczek lateksowych

Od 1 stycznia zakłady gastronomiczne nie mogą zezwalać pracownikom na używanie rękawiczek lateksowych podczas przygotowywania i obchodzenia się z żywnością. Również pracownicy szpitalni i ratownictwa medycznego nie mogą używać rękawiczek lateksowych ze względu na uczulenia u pacjentów.

Ustawa senacka 2109

Ustawa to zobowiązuje członków rady szkolnej do odbycia szkolenia w zakresie „praktyk opartych na traumie”. Nauczanie o zakorzenionej traumie i jej skutkach. Takie szkolenie może być prowadzone przez stowarzyszenie ustanowione na mocy Kodeksu szkolnego stanu Illinois, a Stanowa Rada Edukacji ma uprawnienia do przyjmowania zasad dotyczących stosowania tego prawa.

Poprawka do ustawy o zwolnieniach lekarskich

Ustawa ta zezwala pracownikom na użycie zwolnień lekarskich na  członków rodziny, którzy są chorzy i nadal otrzymać wynagrodzenie za ten dzień lub dni.

Ustawa senacka 3792

The Children and Family Services Act zostaje poprawiona o następującą sekcję: Każdego roku Departament wybierze minimum 53 studentów (z których co najmniej 4 muszą być dziećmi weteranów) do otrzymywać stypendia i zwolnienia z opłat, które im to umożliwią uczęszczać i ukończyć szkołę policealną na poziomie college’u komunalnego, uniwersytetu lub college.

Funkcjonariusze policji muszą nosić kamery ciała

Jeden z przepisów ustawy SAFE-T zmienia ustawę Illinois Law Enforcement Officer-Worn Body Camera Act, uchwaloną w 2016 roku. Poprawka wymaga od wszystkich funkcjonariuszy noszenia aparatów osobistych na służbie do 1 stycznia 2025 roku. Obecnie tylko 10% organów ścigania w stanie jest wyposażonych w kamery noszone na ciele.

Kodeks ubezpieczeniowy stanu Illinois

HB5318 zapewnia badania cytologiczne i badania przesiewowe w kierunku raka prostaty oraz  testy antygenu swoistego dla prostaty bez udziału własnego dla wszystkich osób, które mają ważne ubezpieczenie.

Asystenci lekarza

Żaden asystent lekarza nie może używać tytułu lekarza, lekarza lub kojarzyć z jego nazwiskiem lub jakimkolwiek innym określeniem, który wskazywałby innym osobom, że on lub ona posiada kwalifikacje do prowadzenia ogólnej praktyki lekarskiej. Asystent lekarza musi również werbalnie zidentyfikować się jako asystent lekarza, w tym powiedzieć pacjentowi swoją specjalność.

Informacje na temat nowych przepisów wchodzących w życie 1 stycznia możecie Państwo znaleźć na stronie https://ilga.gov/reports/Preview.asp?t=dir&k=31&ga=16&d=1/1/2023&d2=&h=Public%20Acts%20By%20Effective%20Date%20on%201/1/2023.

ZJ

Ocena kredytowa powyżej 800 – jak ją zdobyć

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię