12 kulinarnych faktów i mitów

Zanim przyrządzisz kolejny mniej niż zadawalający posiłek sprawdź czy nie padłeś ofiarą jednego z kulinarnych mitów.

1. Nie ma znaczenia, jak posiekasz czosnek

Jeśli używasz czosnku, nie ignoruj przepisu: jeśli wymaga czosnku mielonego, zmiel go; jeśli trzeba go posiekać, posiekaj. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami, ponieważ intensywność i smak czosnku zależy od sposobu przygotowania i ugotowania. Zmiażdżony czosnek jest bardziej intensywny w smaku, a pokrojony lub posiekany jest łagodniejszy. Całe ząbki czosnku są najłagodniejsze, zwłaszcza po upieczeniu

2. Smażenie cebuli i czosnku jednocześnie

Częstym błędem jest dodawanie na patelnię czosnku i cebuli w tym samym czasie. Czosnek gotuje się bardzo szybko, a im bardziej jest posiekany lub zmielony, tym szybciej się ugotuje. Unikaj gorzkiego smaku przypalonego czosnku, dodając go pod koniec gotowania – chyba że danie zawiera sos lub płyn, który zapobiegnie jego przypalaniu.

3. Imbir musi być obrany

Nie, imbir nie wymaga obierania. Skórkę z imbiru należy delikatnie zeskrobać. Najłatwiej to zrobić łyżeczką. W ten sposób nie tracisz dużo mniej miąższu.

4. Przyprawy można dodawać na dowolnym etapie gotowania

Większość przypraw powinna być lekko prażona na początku gotowania, aby uwolnić ich aromat. Wyjątkiem jest garam masala – ta pachnąca przyprawa jest tradycyjnie dodawana pod koniec gotowania, ponieważ wzmacnia ogólny smak curry.

5. Liście selera są bezużyteczne

Często ignorowane, liście selera są jak zioło same w sobie. Posiekaj je jak świeże zioła i użyj jako dekoracji. Liście dobrze sprawdzają się zamiast kolendry lub pietruszki. Dodaj do wywarów, zup i gulaszu.

6. Pomidory muszą być przechowywane w lodówce

Pomidorów nie należy przechowywać w lodówce. Zimno ma negatywny wpływ na ich konsystencję i smak. Zamiast tego trzymaj pomidory na blacie kuchennym z dala od bezpośredniego światła słonecznego, a gdy dojrzeją, zjedz je w ciągu trzech do pięciu dni. Aby przyspieszyć proces dojrzewania, umieść pomidory w papierowej torbie z jabłkiem lub bananem, które uwalniają dojrzewający gaz etylenowy.

7. Jajecznica potrzebuje mleka

Aby uzyskać idealną jajecznicę, wystarczy jajka roztrzepać energicznie trzepaczką przed ugotowaniem ich na gorącym maśle. Dodanie większej ilości płynów, takich jak mleko, śmietana lub woda, da ci płynne jajka o rozcieńczonym smaku – a nie miękkie, puszyste jajka, na które liczysz.

8. Do pieczenia można użyć zimnych jajek i nabiału

Produkty te mogą wydawać się świeższe zaraz po wyjęciu z lodówki, ale pieczenie z zimnymi produktami powoduje, że ciasto staje się twardsze. Jajka i nabiał, które miały 30–60 minut na osiągnięcie temperatury pokojowej, zawierają więcej powietrza nadając upieczonym produktom lekkość. Zwykle ciasto i ciasteczka wymagają zimnego masła, a ciasta i krem ​​​​domagają się składników o temperaturze pokojowej.

9. Dodanie soli do wody przyspiesza jej gotowanie

Wbrew powszechnemu przekonaniu, dodawanie soli do wody służy jedynie jako wzmacniacz smaku, a nie sprawia, że ​​woda szybciej się gotuje. Temperatura wrzenia osolonej wody jest wyższa niż temperatura wrzenia wody. Gotowanie osolonej wody zajmie więcej czasu i energii.

10. Dodanie oleju do wody z makaronem zapobiega jego sklejaniu

Makaron nie wymaga cienkiej warstwy oleju, aby zapobiec przywieraniu. Olej powstrzymuje sos przed właściwym powlekaniem makaronu. Zamiast tego użyj dużego garnka z dużą ilością wody i dodaj soli tylko wtedy, gdy woda się zagotuje.

11. Podgrzewanie ryżu nie jest bezpieczne

Podgrzewany ryż jest częstym winowajcą zatruć pokarmowych, ale tylko wtedy, gdy jest się z nim niewłaściwie obchodzimy. Ugotowany ryż należy szybko schłodzić (w ciągu godziny), przechowywać pod przykryciem w lodówce nie dłużej niż jeden dzień i dokładnie odgrzać, tak aby był gorący.

12. Ziemniak ziemniakowi równy

Ziemniaki, z których robi się najlepszy zacier, nie będą najlepszą opcją na sałatkę. Wybierz woskowe Anya, Charlotte lub Jersey Royals do gotowania, zapiekanek, zup i sałatek. Użyj mącznych lub skrobiowych, takich jak King Edwards lub Russets do pieczenia, ubijania. W przypadku frytek wybierz Yukon Gold.

Jaki jest sprawdzony przepis na udanego grilla? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię