20 sprawdzonych sposobów na walkę z przeziębieniem

Przeziębienie, wbrew nazwie, potrafi zaatakować nie tylko w czasie chłodów. Letnie upały nie zabezpieczają przed infekcją jednym z ponad 200 rodzajów wirusów wywołujących objawy nazywane przeziębieniem – gorączka, tatar, kaszel, czasem ból zatok, gardła, czy mięśni i stawów.

 

Na szczęście istnieją skuteczne domowe sposoby radzenia sobie z takimi lekkimi infekcjami. Oto 20 z nich.

1. Mleko z miodem i czosnkiem – skuteczne, choć smak ma dyskusyjny. Mleko powinno być gorące. Na szklankę daje się ząbek czosnku i trzy łyżki dowolnego miodu.

2. Czosnek z cukrem – metoda dla twardzieli. Posiekany czosnek posypany cukrem, lub jeszcze lepiej, zmieszany z miodem, zjeść prosto z łyżki.

3. Wódka z pieprzem – sposób tylko dla dorosłych, bez przeciwwskazań do picia alkoholu. Leczniczo „50” suto zaprawiona pieprzem rozgrzewa i pobudza metabolizm.

4. Napój z miodem i imbirem – gorąca woda, kilkanaście plasterków świeżego imbiru, trzy łyżki miodu i wirusy uciekają w panice.

5. Gorąca kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusowego i kamforowego. Rozgrzewa, a ulatniające się substancje aktywne oczyszczają zatkany nos.

6. Inhalacje ziołowe – wystarczy zaparzyć zioła o właściwościach antyseptycznych, jak szałwia, rumianek czy mięta, wlać gorący napar do odpowiedniego naczynia i pochylić się nad nim, wdychając parę. Dla lepszego efektu może schować głowę i naczynie pod namiotem z ręcznika.

 

7. Olejki aromaterapeutyczne – kilka kropli do kominka aromaterapeutycznego nie tylko poprawia komfort oddychania, ale i oczyszcza powietrze w mieszkaniu. Olejki muszą być jednak naturalne, nie zapachowe. Świetnie nadają się mentolowy, eukaliptusowy, sosnowy, cedrowy, goździkowy i cynamonowy. WYjątkowo silne działanie ma olejek z drzewa herbacianego.

8. Odpoczynek – sen to najlepsze lekarstwo. W tym starym porzekadle kryje się wiele prawdy. Sen to czas, w którym organizm się regeneruje, a w czasie choroby potrzebuje go więcej.

9. Dbać o odpowiednie nawodnienie. Dużo pić, najlepiej niesłodzonych herbatek owocowych.

10. Płukanie nosa roztworem soli morskiej. Tradycyjne krople wysuszają śluzówkę i pogarszają stan. Zastąp je irygacjami. Gotowe zestawy są dostępne w aptekach.

11. Płucz jamę ustną i gardło przestudzonym naparem z szałwii. Działa antyseptycznie i ściągająco, przynosząc ulgę w bólu gardła i stanach zapalnych jamy ustnej.

12. Rozgrzewaj się. Dreszcze i uczucie zimna są bardzo dokuczliwe, wiec zadbaj o komfort termiczny.

13. Pij sok z czarnego bzu, dzikiej róży lub aronii. Wszystkie zawierają bardzo dużo antyoksydantów i potężną dawkę witaminy C.

14. Dbaj o dobre wietrzenie pomieszczeń. Ważne jest zawsze, ale szczególnie w czasie choroby, kiedy organizm potrzebuje więcej tlenu.

15. Jedz, lub jeżeli wolisz popijaj, bulion z dodatkiem ziół. Rozmaryn i tymianek pomagają zwalczyć przeziębienie.

16. Pij napary ziołowe. Rumianek, tymianek, mięta – wszystkie pomogą uporać się z infekcją.

17. Jedz ostre potrawy. Chili, pieprz, cayenne, imbir – rozgrzewają i przyspieszają proces zdrowienia.

 

18. Ogranicz wysiłek fizyczny. Organizm potrzebuje sił na walkę z chorobą. Nie ma sensu go nadwyrężać. Kilka dni w łóżku nie sprawi, że świat się zawali.

19. Możesz wspomóc naturalne sposoby łykając preparaty z ibuprofenem, w zalecanych dawkach. Działają nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Nie zbijaj jednak gorączki zbyt szybko. Taka do 38 stopni jest niegroźna, a przyspiesza walkę z infekcją.

20. Zostań w domu. Jesteś rezerwuarem choroby, więc zarażasz kolejne osoby. Odczekaj do ustąpienia objawów – dla dobra własnego i innych.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię