Jerzy Owsiak dostanie Pokojowego Nobla?

0
446
źródło: facebook.com/jerzyowsiak

Stało się. Norweski Komitet Noblowski przyjął nominację Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla 2019. Wniosek w sprawie prestiżowej nagrody złożyli dziennikarz TVN Turbo Rafał Collins i poseł Kukiz’15 Rafał Kobylarz.

Emocje studzi jednak Gazeta.pl. Informacja zaś, z której ucieszyło się zapewne wielu Polaków, jest jedynie wiadomością o formalnym zaakceptowaniu nominacji, która wysyłana jest w formie automatycznej odpowiedzi – podaje portal. Od zgłoszenia nominacji do wyłonienia kandydatów i wyboru laureata jest jeszcze daleka droga.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana ludziom lub organizacjom, którzy wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych. Laureaci wybierani są przez pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski.

Zgłoszenia kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla można wysyłać od września (roku poprzedniego) do 1 lutego (roku jej wręczenia), za pośrednictwem internetowego formularza. Jeżeli zgłaszający dopełni wszelkich formalności automatycznie otrzyma odpowiedź zwrotną, że nominacja została przyjęta. Z adresu no-reply@nobel.no.

Po otrzymaniu kandydatur Komitet ocenia działania kandydatów i przygotowuje krótką listę kandydatur, które będą rozważane w dalszych etapach prac. Krótka lista (zawierająca zwykle od 12 do 30 nazwisk) jest przedstawiana doradcom Komitetu. Ciało doradcze tworzy niewielka grupa profesorów uniwersytetów norweskich biegłych w dziedzinach związanych z Pokojową Nagrodą Nobla, oraz dyrektor i dyrektor naukowy Norweskiego Instytutu Noblowskiego. Doradcy mają kilka miesięcy na sporządzenie raportów, zawierających ich opinie na temat kandydatów. Komitet Noblowski ma prawo prosić o taki raport również ekspertów niebędących doradcami – szczegółowo opisuje procedurę Wikipedia. Następnie członkowie Komitetu analizują poszczególne kandydatury. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla wyłaniany jest w głosowaniu. Nagroda wręczana jest 10 grudnia w Oslo.

Przypomnijmy, że w 1983 roku Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został Lech Wałęsa.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię