Październik to miesiąc walki z chorobami płuc. Czas zadbać o płuca!

W obacnych czasach wiele słyszymy o odtruwaniu, tzw. detoksie ciała. czasem zapominamy że to właśnie płuca są naturalnym odtruwaczem w naszym ciele.

To one są odpowiedzialne za dostarczenie czystego powietrza do naszego organizmu. Warto o nie zadbać.

Według CDC, w Stanach Zjednoczonych, co roku więcej osób umiera na raka płuc niż na jakiegokolwiek innego raka. Główną przyczyna kryjącą się za tymi zgonami jest palenie, ale nie tylko.

Październik to miesiąc walki z chorobami płuc. Najczęściej choroby płuc kojarzone z osobami palącymi papierosy. Nie jest to cała prawda. Środowisko w którym żyjemy ma również duży wpływ na poprawne funkcjonowanie naszego układu oddechowego.

Zapoznaj się z poniższymi radami, które pomogą Ci w zachowaniu zdrowych i wydajnych płuc na lata.

Nie pal

To takie oczywiste, a jednak tyle osób pali. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby utrzymać zdrowe płuca, jest odłożenie papierosów czy też e-papierosów. Papierosy to nie tylko rak płuc. To również choroby serca, udar, choroby płuc, cukrzyca i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która powoduje rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Palnie papierosów może również zwiększać ryzyko gruźlicy, niektórych chorób oczu i problemów układu odpornościowego, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Według doktora Matthew Mintza „żadna ilość papierosów nie jest zdrowa”.

Nie wapuj

Ostatnie wiadomości na temat e-papierosów powinny być wystarczającym dowodem na to, że nie są one zdrowie. Chociaż wapowanie e-papierosa może być mniej ryzykowna niż palenie zwykłego papierosa, wapowanie jakiejkolwiek formy nikotyny nie jest dobre dla organizmu i może zaszkodzić płucom.

Unikaj dymu

Podczas gdy palenie jest z pewnością złe, niebezpieczeństwa związane z biernym paleniem również jest niezdrowe, Według CDC 7 300 osób umiera co roku na raka płuc z powodu biernego palenia. „Jeśli mieszkasz z palaczem lub pracujesz z palaczami, nie pozwól im palić wokół ciebie”, mówi dr Mintz.

Nie lekceważ przeziębień i kaszlu

Jeśli masz chorobę układu oddechowego, taką jak astma lub rozedma płuc (POChP) – w tym przeziębienie , upewnij się, że jest pod kontrolą. „Ważne jest, aby brać odpowiednie leki, jeśli cierpisz na przewlekłe choroby płuc, takie jak przeziębienie lub astma, aby zapobiec ich postępowi”, stwierdza dr Parikh. Jeśli masz POChP, upewnij się, że używasz najwłaściwszego inhalatora, dodaje dr Mintz. Kiedy powinieneś pójść do lekarza? „Jeśli masz jakiekolwiek objawy kaszlu, świszczącego oddechu, ucisku w klatce piersiowej, łatwo się męczysz, problemy z oddychaniem – to objawy, z którymi musisz udać się do specjalisty”, radzi dr Parikh.

Badaj się na raka płuc

Według CDC rak płuc jest główną przyczyną śmierci z powodu raka i drugim najczęściej diagnozowanym rakiem zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak mamogram czy kolonoskopia, istnieją specjalne skany tomografii komputerowej (CT) dla pacjentów zagrożonych rakiem płuc, które mogą wcześnie go wykryć i potencjalnie uratować życie. „Chociaż nie wszyscy potrzebują tego testu, pewne osoby zdecydowanie powinny go zdobyć”, mówi doktor Mintz. Obejmuje to osoby dorosłe w wieku od 55 do 80 lat, które mają 30-letnią historię palenia (1 paczka dziennie przez 30 lat, 2 paczki dziennie przez 15 lat) i obecnie palą lub rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat.

Myj ręce

Wraz ze zmianą pogody zbliżamy się do sezonu zimna i grypy. „Większość infekcji dróg oddechowych jest przenoszona przez wdychanie kropelek oddechowych osoby chorej”, przypomina nam dr Mintz. Jak mówiła mama, najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów jest mycie rąk.

Sprawdzaj jakość powietrza

Radon – nie można go zobaczyć, posmakować ani powąchać. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) podaje, że narażenie na radon powoduje około 20 000 przypadków raka płuc każdego roku, co oznacza, że jest to druga najczęstsza przyczyna raka płuc. Szacuje się, że co 15 dom w Stanach Zjednoczonych ma wysoki poziom radonu. Również trzymaj się zdala od azbestu, arszeniku, spalin z silników Diesla oraz niektórych form krzemionki i chromu. Wszystko to może powodować raka płuc.

Ćwicz

Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i płuca. Kiedy jesteś aktywny fizycznie, twoje serce i płuca pracują ciężej, aby dostarczyć dodatkowy tlen, którego potrzebują twoje mięśnie. W miarę poprawy sprawności fizycznej twoje ciało staje się bardziej wydajne w dostarczaniu tlenu do krwioobiegu i transportowaniu go do pracujących mięśni. Lekarze zalecają co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności tlenowej lub 75 minut intensywnej aktywności tlenowej na tydzień.

Dom

Grzyb, pleśń osłabia organizm i powoduje infekcje płuc. Sprawdź dom, ściany, piwnicę czy nie kryje się w nich grzyb lub pleśń. Pamiętaj, że kaszel i duszność mogą również wywoływać nieczyszczone systemy grzewcze i klimatyzacja. Zadbaj o nie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię