Prezydent Donald Trump wstrzymał finansowanie WHO

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Donald Trump powiedział, że jego administracja wstrzymuje dalsze finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówiąc, że przedłożyła „polityczną poprawność nad środki ratujące życie”

Fundusze zostają wstrzymane do czasu przeprowadzenia przeglądu działań organizacji w związku z koronawirusem.

Podczas swojego przemówienia zarzucił on organizacji, że nie zareagowała wystarczająco szybko w sprawie COVID-19  i że nie zbadała w należyty sposób pierwszych doniesień o przenoszeniu się patogenu z człowieka na człowieka oraz tolerowała ukrywanie przez Chiny informacji na temat zagrożenia.

Zaatakował agencję, która doradzała Stanom Zjednoczonym w sprawie zakazu podróżowania z Chin w związku z wybuchem epidemii.

„Rzeczywistość jest taka, że WHO nie udało się odpowiednio pozyskać, zweryfikować i podzielić informacjami w sposób szybki i przejrzysty”- powiedział Donald Trump.

 „Mamy obowiązek wymagać od WHO pełnej odpowiedzialności za zajęcie się epidemią. Gdyby organizacja wykonała należycie swoją pracę, moglibyśmy zminimalizować przypadki śmiertelne. Świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa” – dodał.

Prezydent Donald Trump w przeszłości wielokrotnie podważał wiarygodność i skuteczność samej ONZ oraz jej agencji takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Stany Zjednoczone wpłacają największą na świecie składkę na WHO. W ubiegłym roku wpłaciły na ten cel ponad 400 milionów dolarów, co stanowi około 15 procent budżetu całej organizacji. Zaoszczędzone pieniądze trafią do obszarów, które „najbardziej tego potrzebują” – zapewnił Trump.

3 KOMENTARZE

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię