Bolton skompromituje Trumpa? Prezydent chce zablokować książkę

Książka byłego doradcy Białego Domu, Johna Boltona wzbudza ogromne kontrowersje. Choć oficjalna premiera planowana jest na przyszły tydzień, do mediów wyciekła część zawartych w niej oskarżeń. 

Administracja Donalda Trumpa zwróciła się do sędziego federalnego, by zakazał byłemu doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa publikacji książki, w której opisuje swoją pracę w Białym Domu. W pozwie pada argument, że Bolton naruszył klauzulę poufności, a publikacja niesie ze sobą ryzyko ujawnienia tajnych informacji. Próby te jednak okazują się nieskuteczne. Do mediów trafiły już pierwsze egzemplarze książki.

Znajduję się w niej szereg zarzutów pod adresem prezydenta. Oskarża go między innymi o niedopuszczalne zachowania w relacjach z zagranicznymi przywódcami. W książce zatytułowanej „The Room Where It Happend” John Bolton przedstawia Donalda Trumpa jako przywódcę, który nie wiedział, że Finlandia nie jest częścią Rosji.

Według relacji Boltona prezydent USA miał prosić prezydenta Chin Xi Jinpinga o wsparcie w wyborach poprzez zakup amerykańskiej żywności, a także chwalić pomysł stworzenia obozów chińskich obozów internowani. W swojej książce Bolton pisze, że plany Xi, zakładające masowe przetrzymywanie muzułmańskich Ujurów Trump miał skomentować jak „słuszną decyzję”. W książce pojawiają się nowe informacje dotyczące tzw. afery ukraińskiej, która była dla Demokratów bezpośrednim powodem do uruchomienia procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa.

Biały Dom określa książkę mianem zbioru kłamstw.
Współpracownicy Donalda Trumpa zarzucają Boltonowi, że umieścił w książce nieprawdziwe i zmyślone historie i że zrobił to dla zysku. Doradca prezydenta USA Peter Navarro nazwał Boltona „wielkim kłamcą”, który kieruje się chęcią odwetu. Sam prezydent Trump określił twierdzenia Johna Boltona mianem „czystej fikcji”.

John Bolton był trzecim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za czasów Donalda Trumpa. Przed nim na tym stanowisku byli Herbert Raymond McMaster oraz Michael Flynn odszedł ze stanowiska doradcy prezydenta we wrześniu ubiegłego roku.  Rozstanie z Białym Domem nie przebiegło w miłej atmosferze.

AL

źródło:CNN, IAR

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

NATO przygotowuję się na drugą falę koronawirusa

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię