Astronautka Megan McArthur pokieruje misją kosmiczną SpaceX Crew-2

NASA wybrała astronautkę Megan McArthur do pilotowania misji kosmicznej SpaceX Crew-2. Ciekawostką jest to, że mąż McArthur, Bob Behnken od maja przebywa na pokładzie SpaceX Crew Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

SpaceX Crew Dragon jest pierwszym załogowym lotem komercyjnym statkiem kosmicznym. Behnken wraz Doug Hurley od 31 maja prowadzą eksperymenty naukowe i spacery kosmiczne na ISS. Ich powrót zaplanowany jest na najbliższy weekend.
Jeśli ich misja pójdzie planowo pod koniec września wyruszy Crew-1 tym samym statkiem w kolejną podróż do ISS.

Kolejna odbędzie się wiosną 2021 z czterema astronautami na pokładzie. W skład załogi Crew- 2 wejdą astronauci NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur oraz Akihiko Hoshide z Japan Aerospace Exploration Agency) i astronauta Thomas Pesquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po starcie astronauci Crew-2 spędzą na stacji kosmicznej około sześciu miesięcy. Będą dzielić stację z trzema przebywającym już na ISS członkami rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz.

Nie jest to pierwszy lot komiczny dwóch amerykańskich kosmonautów. Kimbrough już dwukrotnie odbył misje kosmiczne. Pierwszą w 2008 roku na wahadłowcu NASA Endeavour w ramach misji STS-126, a następnie w 2016 roku w kapsule Sojuz w ramach długotrwałej misji Expedition 49/50 na ISS.

McArthur poleciała w kosmos na pokładzie promu kosmicznego Atlantis jako specjalistka ds. misji na STS-125, który był ostatnią misją serwisową Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię