Jad pszczół miodnych lekiem na raka piersi

Nowe badania laboratoryjne pokazują, że jad pszczół miodnych niszczy komórki raka piersi.

Używając jadu z ponad 300 pszczół miodnych i trzmieli w Anglii, Irlandii i Perth w Zachodniej Australii, dr Ciara Duffy z Instytutu Badań Medycznych Harry’ego Perkinsa i Uniwersytetu Australii Zachodniej przetestowała wpływ jadu na kliniczne podtypy raka piersi. Według raportu jad pszczół miodnych szybko zniszczył potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC). Jest to rodzaj raka niezwykle agresywnego, który ma ograniczone możliwości leczenia. Statystyki pokazują, że 15 procent nowotworów piersi jest rodzaju TNBC.

W eksperymencie zbadano właściwości przeciwnowotworowe jadu pszczół miodnych i melityny – aktywnego składnika jadu pszczelego. „Odkryliśmy, że zarówno jad pszczoły miodnej, jak i melityna wybiórczo i szybko zmniejszyły żywotność potrójnie ujemnego raka piersi i komórek raka piersi wzbogaconych w HER2” – powiedziała Duffy.

Badanie wykazało, że melityna nie tylko niszczy komórki rakowe, ale także zmniejsza ich chemiczne sygnały, które umożliwiają nowotworowi podział i proliferację w ciągu 20 minut.

„Odkryliśmy, że melityna może całkowicie zniszczyć błony komórkowe raka w ciągu 60 minut. Przyjrzeliśmy się, jak jad pszczoły miodnej i melityna wpływają na szlaki sygnałowe raka, na komunikaty chemiczne, które mają fundamentalne znaczenie dla wzrostu i rozmnażania się komórek rakowych, i stwierdziliśmy, że bardzo szybko te szlaki sygnałowe zostały zamknięte”, dodała doktor Duffy.

Naukowcy również odkryli, że melityna może być stosowana w połączeniu z obecnie dostępnymi lekami chemioterapeutycznymi, takimi jak docetaksel, w leczeniu wysoce agresywnych typów raka piersi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię