Donald Trump odrzuca Projekt 1619. Ma on zmienić historię USA

Donald Trump zapowiedział, że Departament Edukacji przygląda się szkołom, które korzystają z tzw. Projektu 1619. Zagroził, że takie szkoły mogą stracić federalne dotacje.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu, kiedy zapytano go o wykorzystanie projektu jako części programu nauczania w szkołach Trump powiedział, odrzuca „rewizjonistyczną historię”.

Projekt 1619 to tworzona z inicjatywy New York Times nowa historia USA, w której nacisk położono głównie na rolę jaką w powstaniu tego kraju odegrało niewolnictwo i Afroamerykanie (1619 to rok, kiedy do Wirginii przybyli z Afryki pierwsi niewolnicy).

Projekt postuluje, by za datę powstania Stanów Zjednoczonych uznawać nie rok 1776, kiedy ogłoszono Deklarację Niepodległości, lecz 1619, gdy do wybrzeży Ameryki przybił pierwszy statek z niewolnikami.

Prezydent Donald Trump w poniedziałek skrytykował „Projekt 1619″i uważa,  że propagowanie go powinno być zakazana w szkołach.”

„Dorastaliśmy ucząc się historii,  a teraz ktoś próbuję się to zmienić całą naszą historię – powiedział Trump po tym, jak zapytano go o projekt.

Prezydent skrytykował również  trwającą od jakiegoś czasu kampanię przeciwko amerykańskim posągom i pomnikom, nawiązał do zaproponowanego w Waszyngtonie planu usunięcia lub zmiany nazw niektórych zabytków.

„To są wielkie rzeczy, i chcą zmienić ich nazwy lub chcą je usunąć”, powiedział Trump, odnosząc się do budynków, posągów i pomników ojców założycieli, takich jak George Washington i Thomas Jefferson. „Nie, my tego nie zrobimy. To się nie stanie póki jestem prezydentem”.

AL

źródło: breitbart.com, dorzeczy.pl

Ciała turystów z USA znalezione na dnie studni

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię