Całą Polskę objęto strefą żółtą. Maseczki obowiązkowe nawet na ulicach

0
380
fot. Fb/Kancelaria Premiera

Od soboty na terytorium Polski  będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia, w tym zaostrzony nakaz zasłaniania ust i nosa. Lokale gastronomiczne będą otwarte od 6.00 do 22.00, a liczba uczestników imprez okolicznościowych zostanie ograniczona do 75.

“Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju” – oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Całą Polskę objęto żółtą strefą, co oznacza, że noszenie maseczek, również na ulicach, będzie obowiązkowe.

Premier podkreślił, że dziś padł rekord liczby zakażeń – 4280 – a liczba ta jest większa o 30 procent w porównaniu z dniem wczorajszym. “To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni”

Mateusz Morawicki  zapowiedział, że w sobotę poinformuje, czy ograniczenia związane z pandemią obejmą także szkoły. Aktualnie, jak mówił, 98,5 procent szkół pracuje w trybie normalnym. Premier dodał, że w sobotę zostaną ogłoszone decyzje, dotyczące działania szkół w kolejnych tygodniach.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że służba zdrowa będzie gotowa na zwiększoną liczbę pacjentów. Obecnie liczba łóżek zajętych przez chorych na Covid-19 wynosi 4 tysiące 138, a dostępnych łóżek jest 9 i pół tysiąca. Premier zapowiedział, że w najbliższych dniach liczba ta wzrośnie o kilka tysięcy. Podkreślił, że państwo dysponuje odpowiednią liczbą respiratorów.

Premier zapytany na konferencji prasowej o możliwość wprowadzenia stanu nadzwyczajnego odpowiedział, że tego nie wyklucza. “Jeśli sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji, będzie konieczność innego zarządzania środkami, to nie wykluczamy żadnej z ewentualności, również takich, o które zapytał pan redaktor” – powiedział  premier.

AL

źródło IAR, Radio Zet

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię