Zima w Polsce będzie ciepła z krótkotrwałymi opadami śniegu, twierdzą synoptycy

0
229

Zima będzie stosunkowo ciepła, twierdzą synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w opublikowanej dziś długoterminowej prognozie. Najbliższe miesiące mają charakteryzować się temperaturą powyżej średniej, a śnieg na stałe będzie występował jedynie w górach i na terenach podgórskich.

“Większe ochłodzenie prognozowane jest jedynie na przełomie stycznia i lutego” – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. “Jeżeli chodzi o opady to raczej w formie deszczu i tych opadów może być trochę więcej. Raczej ciepła zima, przełom stycznia i lutego, tam trochę chłodniej” – dodaje rzecznik IMGW.

W ciągu nadchodzących miesięcy czekają nas jednak kilkudniowe ochłodzenia na terenie całego kraju. Podobna sytuacja ma miejsce w tym momencie, dziś w nocy w górach oraz na Pomorzu spadł śnieg a temperatura w całym kraju znacząco spadła. “Klimatolodzy uważają, że pierwsza połowa grudnia może być trochę chłodniejsza. W środkowej części kraju maksymalne wartości mogą nie przekraczać zera stopni” – powiedział Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW podkreśla, że tego typu prognozy sprawdzają się w około 70 procentach. Statystycznie istnieje niewielka szansa na śnieżną zimę – dodaje Grzegorz Walijewski. Do tej pory w Polsce śnieżne i wyjątkowo chłodne zimy zdarzały się mniej więcej co 10 lat. Ostatnia tego typu zima miała miejsce w 2010 roku.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię