Rząd Donalda Trumpa rozpoczyna przygotowania do przejęcia władzy przez Bidena

0
377

Po prawie trzech tygodniach od wyborów prezydenckich rząd Donalda Trumpa rozpoczął formalny proces przygotowywania administracji Joe Bidena do przejęcia władzy w Stanach Zjednoczonych.

Decyzja została podjęta po kilku kolejnych niekorzystnych dla prezydenta decyzjach sądów oraz certyfikowaniu zwycięstwa Joe Bidena w stanie Michigan. Mimo zwycięstwa Joe Bidena w wystarczającej liczbie stanów dających mu większość głosów elektorskich, Donald Trump nie uznawał zwycięstwa kandydata demokratów. Ogłosił siebie wygranym i przekonywał, że „skradziono” mu zwycięstwo.

Prezydent i jego zwolennicy naciskali na komisje wyborcze by wstrzymały certyfikowanie wyników głosowania. Presji nie poddały się jednak ani republikańskie władze Georgii, ani stanowa komisja wyborcza Michigan, która wczoraj stosunkiem głosów 3 do 0 certyfikowała wygraną Joe Bidena w tym stanie.

Niedługo potem rządowa agencja GSA (General Services Administration) zainicjowała formalny proces przekazywania władzy ekipie prezydenta-elekta. Sztab Joe Bidena uzyska pomieszczenia, środki finansowe oraz dostęp do rządowych informacji.

Szefowa GSA Emily Murphy, poinformowała w poniedziałek prezydenta-elekta Joe Bidena, że agencja oficjalnie uznała go za zwycięzcę wyborów prezydenckich. Wcześniej zespół przejściowy Bidena oskarżył Murphy i agencję o wstrzymanie przekazywania władzy.

W swym liście do Bidena Murphy napisała, że  nie widzi już przeszkód, by “rozpocząć proces przejściowy”. Dodała, że jest to jej samodzielna decyzja. “Proszę wiedzieć, że moja  samodzielna, podjęta w oparciu o prawo i dostępne fakty

W związku z decyzją o wstrzymaniu uznania Bidena za prezydenta-elekta, w ostatnich tygodniach agencja GSA i oraz jej szefowa spotkała się z mocną krytyką. Zespół przejściowy Bidena zagroził podjęciem działań prawnych, oskarżając GSA o zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu i utrudnianie przygotowań do walki z pandemią koronawirusa.

W serii tweetów, Prezydent Trump podziękował Murphy za zajęcie się procesem poświadczania wyników od dnia wyborów. Donald Trump dał do zrozumienia, że będzie kontynuował działania prawne. Poinformował jednak, że polecił członkom swojej administracji współpracę z zespołem Joe Bidena.

“Chcę podziękować Emily Murphy z GSA za jej niezłomne oddanie i lojalność wobec naszego kraju” – napisał Trump na Twitterze. “Była nękana i grożono jej –  nie chcę, aby  ona , jej rodzina lub pracownicy GSA musieli przez to przechodzić. Kontynuujemy naszą walkę i wierzę, że wygramy!”

“Niemniej jednak, w najlepszym interesie naszego kraju, zalecam, aby Emily i jej zespołowi ,aby by czyniła swą powinność, jeśli chodzi o stronę protokolarną i to samo zaleciłem własnemu zesposłowi” 

AL

źródło: IAR, Fox News. Twitter

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię