Szczepienia na COVID-19: Dodatkowe przeciwskazania

Amerykańska Agencja Żywności i Leków FDA i firma Pfizer przygotują dodatkowe przeciwwskazania dla szczepionki na Covid-19. To reakcja na dwa ataki alergii u zaszczepionych nią pracowników służby zdrowia.

Obaj przeżyli wstrząs anafilaktyczny. Do zdarzeń doszło w stanie Alaska. Jak mówi wiceszef FDA Dorian Fink, pacjentom została udzielona pomoc i dochodzą do siebie. „Spodziewamy się podobnych doniesień i szybko je zbadamy” – zapowiedział.

„New York Times” poinformował, że chodzi o szczepionkę firmy Pfizer oraz że jedna z zaszczepionych osób trafiła do szpitala. Jej stan jest stabilny. Nie miała wcześniej alergii na leki – donosi „NYT”.

Nie wiadomo, czy pacjent wcześniej miał alergię na inne czynniki. Amerykańska Agencja Żywności i Leków apeluje, aby alergicy zasięgnęli porady lekarza, czy nie są uczuleni na składniki szczepionki.

Amerykanie współpracują z władzami Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano podobne przypadki. FDA i Pfizer wspólnie pracują nad przeciwwskazaniami – osoby, które doświadczyły podobnych reakcji alergicznych, nie będą mogły na razie być szczepione. Pojawią się też zalecenia gotowości do natychmiastowej pomocy medycznej dla pacjentów z takimi reakcjami.

W USA szczepienia na koronawirusa rozpoczęły się w poniedziałek. Jako pierwsi objęci są nimi przedstawiciele środowiska medycznego oraz mieszkańcy domów opieki.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię