Oficjalnie przedstawiono artykuł impeachmentu prezydenta: “Trump podżegał do powstania”

0
688

Demokraci w Izbie Reprezentantów oficjalnie przedstawili rezolucję w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa, w której stwierdzono, że prezydent “podżegał do powstania” i uniemożliwienia certyfikacji wyborów prezydenckich w roku 2020.

W poniedziałek, zaledwie kilka dni po zamieszkach na Kapitolu, Izba Demokratów przedstawiła rezolucję w sprawie impeachmentu prezydent za “podżeganie do przemocy wobec rządu Stanów Zjednoczonych”. Demokraci  Ted Lieu, David Cicilline, Jamie Raskin i Jerrold Nadler przedstawili artykuł o impeachmencie, oskarżając prezydenta o złamanie jego przysięgi.

Artykuł głosi, że prezydent  swoimi działaniami zagroził bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych, instytucją rządowym oraz integralności systemu demokratycznego. Miał zakłócić także pokojowe przekazanie władzy.

W artykule zarzuca się mu również, że przed 6 stycznia, “wielokrotnie wydawał fałszywe oświadczenia twierdząc, że wyniki wyborów prezydenckich były wynikiem powszechnego oszustwa i nie powinny być akceptowane przez naród amerykański lub poświadczone przez urzędników stanowych lub federalnych”.

Dodano również, że “zdradził zaufanie jako prezydent, ze szkodą dla narodu Stanów Zjednoczonych”. Projekt ustawy nie został ogłoszony w Izbie, ponieważ nie został jeszcze poddany pod głosowanie, które najprawdopodniej odbędzie się w niższej izbie Kongresu jeszcze w tym tygodniu.

Czytaj również: Sondaż: Jaka część Amerykanów chce impeachmentu Trumpa?

Demokraci są pewni, że uzuskają większość 217 głosów w izbie niższej Kongresu, a artykuł impeachmentu zostanie przyjęty. Abu usunąć prezydenta z urzędu potrzeba jednak większości dwóch trzecich głosów w Senacie, gdzie większość nadal mają republikanie. Nowo wybrani demokratyczni senatorowie nie zostali jeszcze zaprzysiężeni.

Wyrok skazujący prezydenta w procedurze impeachmentu mógłby uniemożliwić mu ubieganie się w przyszłości o jakikolwiek urząd federalny. Republikański senator Marco Rubio sprzeciwił się impeachmentowi argumentując, że jeszcze bardziej podzieli on Amerykanów. Dwójka republikańskich senatorów Lisa Murkowski i Pat Tomey wezwała natomiast prezydenta USA, by sam podał się do dymisji. Nic nie wskazuje jednak na to, by Donald Trump planował ustąpienie ze stanowiska.

AL

Sondaż: Jaka część Amerykanów chce impeachmentu Trumpa?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię