Stany Zjednoczone pozostaną członkiem WHO

Stany Zjednoczone pozostaną członkiem Światowej Organizacji Zdrowia. To jedna z pierwszych decyzji, podjętych przez nowego prezydenta Joe Bidena. Nowy lokator Białego Domu cofnął wcześniejszy dekret prezydenta Donalda Trumpa, który nakazywał wyjście z WHO.

Według wcześniejszej decyzji Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone miały wystąpić ze Światowej Organizacji Zdrowia w lipcu tego roku. Prezydent Joe Biden cofnął jednak tę decyzję. Jego główny doradca zdrowotny dr Anthony Fauci poinformował o tym w czasie wideokonferencji z szefostwem WHO. “Stany Zjednoczone pozostaną członkiem Światowej Organizacji Zdrowia. Prezydent Joe Biden podpisał pismo, które cofa decyzję poprzedniej administracji” – powiedział.

Joe Biden zdecydował też, że Stany Zjednoczone przystąpią do prowadzonego przez WHO programu COVAX. Bogate państwa wykładają tam pieniądze na szczepionki na koronawirusa dla krajów ubogich. W ramach programu zarezerwowano już w koncernach farmaceutycznych niemal 2 miliony dawek.

Tymczasem w Indiach 5 osób zginęło w pożarze fabryki produkującej szczepionki. To właśnie Indie są obecnie największym na świecie dostawcą preparatów. W Wielkiej Brytanii poinformowano natomiast, że tylko w ubiegłym tygodniu zaszczepiono 2 miliony osób.
Holandia wprowadziła właśnie nocną godzinę policyjną, a Czechy przedłużyły stan wyjątkowy do połowy lutego. Belgia chce, aby w całej Unii Europejskiej zakazać podróży, które nie są niezbędne. Liban przedłużył lockdown do 8 lutego.Prezydent Argentyny został  zaszczepiony rosyjskim preparatem Sputnik. To pierwsza szczepionka, która jest wprowadzana na argentyński rynek, mimo, że nie przeszła ona wszystkich niezbędnych testów.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 84 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 97 milionów. Takie dane podają naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię