Zainaugurowano Rok Stanisława Lema

zdj. Wojciech Zemek

Podczas konferencji prasowej online dziś zainaugurowano rok Stanisława Lema. W tym roku przypada setna rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy, którego dzieła przetłumaczono na 49 języków.

W związku z obchodami roku Lema zaplanowano między innymi konkursy, spektakle teatralne, wystawy, koncerty a także inne aktywności, które będą odbywać się w kraju i zagranicą pod hasłem „Lem2021. Widziałem Przyszłość”.

Mówi dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza – odpowiedzialnego za część wydarzeń – Barbara Schabowska: „Lem był wizjonerem, kimś kto przewidział przyszłość. Łączył refleksję nad technologią z głębokim przemyśleniem nad istotą człowieczeństwa” – powiedziała dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

W konferencji prasowej online zapowiadającej wydarzenia związane z rokiem Lema wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka. Jak podkreśliła, obchody roku Lema powinny być dla nas współczesnych bardzo ważne. Powinniśmy dziś odpowiedzieć na pytania o człowieczeństwo i rozwój techniki, które zadawał sobie i czytelnikowi polski pisarz. „Rok Lema jest doskonałą okazją by zmierzyć się z tymi pytaniami, eksplorując jego twórczość, która je przewidziała” – powiedziała Wanda Zwinogrodzka.

Obchody roku Lema organizują między innymi Instytut Adama Mickiewicza, Wydawnictwo Literackie oraz Biblioteka Narodowa. Szczegóły znajdziemy na stronach internetowych wymienionych instytucji, na stronie miasta Kraków oraz na stronie internetowej roklema.pl.

W ubiegłym roku Sejm niemal jednogłośnie ogłosił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.

iar/zdj.udostępnione przez Wojciecha Zemka

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię