Szefowie obrony i dyplomacji USA na spotkaniach w Tokio

W Tokio odbywają się dzisiaj rozmowy amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina z ich japońskimi odpowiednikami. To pierwsza zagraniczna podróż tak wysokich rangą przedstawicieli nowej amerykańskiej administracji.

Głównymi tematami rozmów będą stosunki dwustronne, sytuacja w Mjanmie oraz wyzwania ze strony Chin.
Sekretarze Blinken i Austin spotkają się w formule 2+2 z szefem japońskiej dyplomacji Toshimitsu Motegim oraz ministrem obrony Japonii Nobuo Kishim. Szef amerykańskiej dyplomacji zaplanowane ma również rozmowy z przedstawicielami japońskiego biznesu i dziennikarzami.

Japońskie media zwracają uwagę na oczekiwania dotyczące rozwoju relacji dwustronnych oraz strategii Białego Domu wobec całego regionu Azji. W ubiegłym tygodniu doszło do szczytu w formie videokonferencji przywódców USA, Japonii, Indii i Australii. Jednym z głównych tematów spotkania była kwestia wyzwań związanych z rosnącym zaangażowaniem Chin w regionie.
Oczekuje się, że podczas dzisiejszych rozmów w Tokio poruszona zostanie też kwestia dostępności szczepionek na COVID-19 oraz sytuacji w Mjanmie.

Premier Japonii Yoshihide Suga ma być pierwszym zagranicznym przywódcą, który w kwietniu odwiedzi Biały Dom. Po spotkaniach w Tokio sekretarze Blinken i Austin udadzą się na rozmowy do Seulu. Później amerykański sekretarz obrony uda się z wizytą do Indii, a po zakończeniu rozmów w Korei Południowej szef amerykańskiej dyplomacji spotka się na Alasce ze swoim chińskim odpowiednikiem.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię