Polska wprowadza twardy lockdown. Tak ostre zasady po raz pierwszy

Polski rząd znacznie zaostrza lockdown. „Znajdujemy się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Od najbliższej soboty, przez dwa tygodnie będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Wielkopowierzchniowe, detaliczne sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych zostaną zamknięte. W pozostałych placówkach handlowych wprowadzona zostanie zasada zmniejszonej dopuszczalnej liczby klientów na każde 100 metrów kwadratowych. Będzie to 1 osoba na każde 20 m2 w większych, powyżej 100 m2 sklepach, i 1 osoba na każde 15 m2 w sklepach mniejszych.

Podobnie zmniejszona zostanie dopuszczalna liczba osób w miejscach kultu religijnego. Od soboty do 9 kwietnia w kościołach będzie mógł przebywać 1 wierny na 20 m2 powierzchni świątyni. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Zamknięte pozostają centra i galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni.

Czytaj również: Stany Zjednoczone przyspieszają szczepienia

Do 9 kwietnia zamknięte będą zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Od soboty zamknięte zostaną również przedszkola i żłobki. Będą działać tylko w zakresie opieki nad dziećmi personelu medycznego i porządkowego. Działalność sportowa zostanie ograniczona tylko do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną wszystkie rekreacyjne obiekty sportowe tak jak korty tenisowe czy ścianki wspinaczkowe.

? W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz…

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 25 marca 2021

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o podjęcie pracy zdalnej tam gdzie jest to możliwe i przypomniał o o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Podkreślił, że w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe obostrzenia dotyczące szkół, handlu, hoteli, instytucji kultury czy obiektów sportowych.

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie. Zamknięte pozostają hotele z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki, a także siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Premier Mateusz Morawiecki apelował także o ograniczenie aktywności społecznej na czas Świąt Wielkanocnych i spędzenie tego okresu wyłącznie w gronie domowników. Ma to na celu zahamowanie rozwoju epidemii w Polsce.

Minister poinformował, że do tej pory udało się uruchomić 27 szpitali tymczasowych i dodać 8 tysięcy łóżek „covidowych”. Wcześniej premier Mateusz Morawieck ostrzegł, że Polska zbliża się do granicy wydolności służby zdrowia i musi zrobić wszystko, by uniknąć dojścia do niej. Zaznaczył, że problemem nie są braki sprzętowe, a liczba personelu medycznego.

IAR/AL

Indiana znosi obowiązek noszenia masek. Wiemy od kiedy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię