Operacja Forth Bridge czyli protokół pogrzebu księcia Filipa

Protokoły pogrzebowe członków rodziny królewskiej są ustalane z dużym wyprzedzeniem. Takie ustalenia miały miejsce również w przypadku śmierci księcia Filipa, którego plan pogrzebowy został pieczołowicie ustalony już kilkanaście lat temu.

Plan ceremonii pogrzebowych księcia Filipa otrzymał kryptonim Operacja Forth Bridge. W przypadku innych członków rodziny królewskiej, protokoły pogrzebowe noszą również kryptonimy po mostach – królowej Elżbiety II to London Bridge, a księcia Charlesa Menai Bridge.

W oświadczeniu wydanym przez Pałac Buckingham wydanym tuż po śmierci Księcia Filipa czytamy: “Podczas pandemii koronawirusa oraz w świetle aktualnych zaleceń rządu i wytycznych dotyczących dystansu społecznego, Jej Królewska Mość Królowa rozważa zmodyfikowane ustaleń dotyczących pogrzebu i ceremonii dla Jego Królewskiej Mości Księcia Edynburga. Szczegóły zostaną podane do wiadomości publicznej w odpowiednim czasie.”

W czasach bez pandemii byłby to pogrzeb królewski z pełnymi honorami wojskowymi. Jakiekolwiek wcześniejsze ustalenia i plany niezależnie od życzenia zmarłego mogą ulec zmianie ze względu na panujące ograniczenia związane z COVID-19.

Książę Filip również od lat powtarzał, że nie chce “wielkiego pogrzebu” i nie chce powodować “zamieszania” związanego z jego pochówkiem. Panująca pandemia może mu pomóc w spełnieniu jego ostatniego życzenia.

Książę Filip chciał, aby jego pogrzeb miał wymiar wojskowy, a nie państwowy. Również jego wolą było, aby jego ciało było wystawione w Pałacu Świętego Jakuba, a nie w Westminster Hall. Jego życzeniem było również prywatne, rodzinne nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego. Jeśli jego ostatnia wola zostanie wypełniona księcia Filipa ciało spocznie w Frogmore Gardens, a nie w Opactwie Westminsterskim.

Królowa rozpoczęła ośmiodniową żałobę podczas której sprawy państwa i podpisywanie nowych rozporządzeń jest wstrzymane na znak szacunku dla zmarłego. Ogólny okres żałoby królewskiej zazwyczaj trwa przez kolejne 30 dni. Po tym czasie Królowa powróci do życia i obowiązków publicznych. Jednak jak stanowi prawo, Królowa może skrócić okres żałoby królewskiej i powrócić do obowiązków wcześniej.

College of Arms, królewska instytucja zajmująca się heraldyką w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, zaangażowana w organizację pogrzebów królewskich wydała oświadczenie w sprawie pogrzebu księcia Filipa: „Ustalenia dotyczące pogrzebu zostały zrewidowane w związku z dominującymi okolicznościami wynikającymi z pandemii COVID-19 i z przykrością prosimy, aby obywatele nie próbowali uczestniczyć lub brać udziału w jakichkolwiek tłumnych spotkania związanych z pogrzebem księcia ”.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, obywatele proszeni są o nie gromadzenie się przed pałacem. Osoby, które chcą złożyć kondolencje, proszone są o uczynienie tego w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Rodzina królewska prosi o rozważenie przekazania darowizny na rzecz organizacji charytatywnej zamiast składania kwiatowych hołdów ku pamięci księcia Edynburga przed pałacem.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię