Trump krytykuje wstrzymanie szczepień preparatem Johnson & Johnson

Były prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek administrację Bidena, Federalną Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) za decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatem Johnson & Johnson.

“Administracja Bidena wyświadczyła niedźwiedzią przysługę ludziom na całym świecie, pozwalając by FDA i CDC ogłosiły pauzę w stosowaniu szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19” – powiedział Trump w oświadczeniu. “Wyniki testów tej szczepionki były nadzwyczajne, ale teraz jej reputacja zostanie trwale podważona. Być może wszystko to rozgrywka polityczna, a może to miłość FDA do Pfizera.”

Trump argumentował, że FDA nie powinna mieć pozwolenia na uchwalenie takiego ograniczenia. Prezydent zasugerował, że decyzja może być polityczna “być może z powodów politycznych, a może dlatego, że ich przyjaciele w Pfizerze to zasugerowali”– podsumował.

Powiązane: Stany Zjednoczone wstrzymają szczepienia preparatem Johnson & Johnson

Przypomniał, że ogłoszenie autoryzacji szczepionki Pfizera zostało wstrzymane do czasu “po wyborach”, aby jak twierdzi – zaszkodzić mu politycznie.  “Bardzo mnie nie lubili, bo naciskałem na nich niezwykle mocno” – dodał Trump. “Ale gdybym tego nie zrobił, nie mielibyście szczepionki przez 3-5 lat, a może wcale. To zajęłoby lata! Zróbcie swoje badania, oczyśćcie rekord i szybko przywróćcie szczepionkę Johnson & Johnson”

Biały Dom twierdzi, że wstrzymanie szczepionki Johnson & Johnson nie będzie miało “znaczącego wpływu” na plan narodowych szczepień. “To  nie będzie miało znaczącego wpływu na nasz plan szczepień: Szczepionka Johnson & Johnson stanowi na razie zaledwie 5 proc. podawanych szczepionek w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Jeff Zients w oświadczeniu.

Czytaj również: Ile dawek szczepionki przeciw HPV wystarczy aby zapobiec rozwojowi wirusa?

We wtorek Federalna Agencja Żywności i Leków oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły natychmiastowe wstrzymanie szczepień preparatem Johnson & Johnson do czasu wyjaśnienia kilku przypadków zakrzepów krwi po podaniu tego preparatu. Władze USA wezwały poszczególne stany aby również, do czasu wyjaśnienia wątpliwości, stosowały inne szczepionki.

W USA stwierdzono 6 przypadków zakrzepów krwi, które pojawiły się w okresie od 6 do 13 dni po zaszczepieniu preparatem Johnson & Johnson. Dotyczą one kobiet w wieku od 18 do 48 lat. Jedna z nich zmarła, inna przebywa w szpitalu w ciężkim stanie.

AL

Amerykanin palił legalną marihuanę i grozi mu więzienie. Jak to możliwe?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię