Biden planuje ogłosić gigantyczny budżet. Najwięcej od czasów II wojny światowej

Prezydent Biden ma w najbliższych dniach przedstawić gigantyczny budżet o wartości 6 bilionów dolarów – przekazał w czwartek dziennik The New York Times. To o jedną trzecią więcej niż przed pandemią koronawirusa.

Plany prezydenta dotyczące inwestycji w infrastrukturę, edukację, opiekę zdrowotną etc. sprawiłyby, że wydatki federalne osiągnęłyby najwyższy poziom od czasów II wojny światowej, przy jednoczesnym deficycie przekraczającym 1,3 biliona dolarów w ciągu następnej dekady.

Dokumenty uzyskane przez The New York Times pokazują, że rząd federalny wydałby 6 bilionów dolarów w roku fiskalnym 2022, a do roku 2031 wydatki wzrosłyby do 8,2 bilionów dolarów. Gigantyczny budżet obejmuje zarówno wydatki na infrastukturę jak znaczne rozszerza bezpieczeństwo socjalnego, zawarte w jego dwóch planach (American Jobs Plan i American Families Plan).

Amerykańskie media zwracają uwagę, że Biden wykazuje niewielkie zainteresowanie okiełznaniem deficytu, który w następnej dekadzie pomimo oczekiwanego ożywienia gospodarczego, będzie wynosić powyżej 1 biliona dolarów. Deficyt przekroczył ten poziom tylko w czteroletnim okresie po Wielkiej Recesji i ponownie po tym, jak pandemia COVID-19 uderzyła w gospodarkę.

Czytaj również: Gdzie najwięcej ofiar śmiertelnych strzelanin w Europie? Zaskakujące dane

Zamiast znaleźć drogę do zrównoważonego zadłużenia, plan zwiększyłby do końca dekady obciążenie kraju długiem do 117 procent produktu krajowego brutto, Tym samym przekroczymy rekord z czasów II wojny światowej, już w 2024 roku. Propozycja budżetu Biały Dom ma oficjalnie przedstawić w piątek.

Podwyżka podatków dla najbogatszych

Część wydatków ma zostać pokrytych z planowanej podwyżki dla bogatych Amerykanów. Administracja planuje pierwszą poważną podwyżkę podatków. Najwyższą od roku 1993 roku, kiedy prezydentem był Bill Clinton. Oprócz podniesienia podatków od osób zarabiających powyżej 400 tysięcy dolarów rocznie, Biden podniósłby stawkę podatku od osób prawnych z 21 do 28 procent i podatek dla korporacji.

„Pandemia tylko pogorszyła sytuację. Dwadzieścia milionów Amerykanów straciło pracę w wyniku pandemii, Amerykanie pracujący i należący do klasy średniej” – powiedział Biden podczas przemówienia do Kongresu na początku tego roku. „W tym samym czasie, około 650 miliarderów wzbogaciła się o ponad 1 bilion dolarów –  dokładnie w tym samym okresie. Powtórzę to jeszcze raz-  650 osób zwiększyło swój majątek o ponad 1 bilion dolarów w czasie tej pandemii i są oni teraz warci ponad 4 biliony dolarów. Nadszedł czas, aby rozwijać gospodarkę od dołu i od środka”.

AL

Joe Biden zlecił zbadanie pochodzenia koronawirusa.”Wersje mogą być różne”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię