Rząd Bidena ogłosił plan dystrybucji szczepionki na COVID-19 za granicę

Rząd Joe Bidena ogłosił plan dystrybucji za granicę pierwszych 25 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Trzy czwarte z tej liczby trafi przez program COVAX do państw Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki.

Pozostałą część USA przekażą bezpośrednio kilkunastu krajom, w tym Kanadzie, Meksykowi i Ukrainie. Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan poinformował, że 19 milionów dawek szczepionki trafi do innych krajów za pośrednictwem międzynarodowego programu COVAX a 6 milionów USA przekażą w ramach porozumień dwustronnych.

Czytaj również: Odpocznij w Polsce. Uzdrowiska, SPA i sanatoria

„Dzięki pomysłowości naszych naukowców i poświeceniu Amerykanów, znaleźliśmy się w sytuacji, w której możemy pomagać innym i będziemy to robić. Tak jak powiedział prezydent Biden nie oczekujemy od innych krajów niczego w zamian” – mówił Sullivan podczas wirtualnej konferencji prasowej.

Poza Kanadą, Meksykiem i Ukrainą na liście państw, którym USA bezpośrednio przekażą szczepionki znalazły się także Kosowo, Gruzja, Jemen, Egipt, Irak i Korea Południowa. Pierwszy transport szczepionek dla wszystkich koreańskich żołnierzy wyruszy już dzisiaj a dystrybucja pozostałych potrwa kilka tygodni. Łącznie Stany Zjednoczone przekażą innym krajom 80 milionów dawek szczepionki na COVID-19, wielokrotnie więcej niż Chiny i Rosja.

IAR

“Murzynek Bambo” na cenzurowanym. “Wspiera rasizm”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię