W Indonezji odnaleziono najstarsze na świecie znane malowidło jaskiniowe

Foto: sci-news

Szacuje się, że naturalnej wielkości obraz dzikiej świni odkrytej w jaskini Leang Tedongnge ma co najmniej 45 500 lat. Odkrycie to dostarcza również najwcześniejszych dowodów na osiedlenie się ludzi na wyspie Sulawesi.

Mierząca 136 na 54 centymetry – 53 na 21 cali, brodawkowata świnia Sulawesi została pomalowana przy użyciu ciemnoczerwonego pigmentu ochry i ma krótki grzebień wyprostowanych włosów, a także parę podobnych do rogów brodawek na twarzy charakterystycznych dla dorosłych samców gatunku. Nad zadem świni znajdują się dwa odciski dłoni i wydaje się, że stoi przed dwoma innymi świniami, które zachowały się tylko częściowo.

Czytaj również: Największe jezioro w historii Ziemi

„Świnia wydaje się obserwować walkę lub interakcję społeczną między dwiema innymi świniami brodawkowatymi” – powiedział archeolog Adam Brumm.

Ludzie polują na świnie brodawkowate Sulawesi od dziesiątek tysięcy lat i są one kluczową cechą prehistorycznej grafiki regionu, szczególnie w epoce lodowcowej.

Maxime Aubert z australijskiego Uniwersytetu Griffith zidentyfikował osad kalcytu, który utworzył się na wierzchu obrazu, a następnie wykorzystał datowanie izotopowe serii uranu, aby z pewnością stwierdzić, że złoże ma 45 500 lat. Aubert nadmienia, że malowidło może być nawet starsze „ponieważ datowanie, którego używamy, datuje kalcyt tylko na wierzchu”.

Zobacz: Dokąd na weekend w pobliżu Chicago? Polecamy super miejscówki (WIDEO)

Brodawkowata świnia została odkryta przez doktoranta Basrana Burhana. Ten sam zespół w Sulawesi odnalazł najstarsze datowane malowidło naskalne. Przedstawia ono grupę częściowo ludzkich, częściowo zwierzęcych postaci polujących na ssaki. To malowidło zostało datowane na 43 900 lat temu.

Kolejnym etapem badań jest wyodrębnienie próbek DNA z pozostałości śliny po „artystach”. Według archeologów, aby zrobić odciski dłoni, artyści musieli położyć ręce na powierzchni, a następnie splunąć na nie pigmentem. Zespół jest przekonany, że grafika została wykonana przez Homo sapiens, w przeciwieństwie do wymarłych już gatunków ludzkich, ale badania DNA pomogą im to stwierdzić.

 

Mount Rushmore – fakty i ciekawostki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię