Johnson & Johnson zapłaci ogromną sumę w ramach ugody w Nowym Jorku

Firma Johnson & Johnson zapłaci stanowi Nowy Jork 230 milionów dolarów w ramach podpisanej w sobotę ugody w aferze opioidowej. Ugoda zabrania firmie promowania, oraz dystrybucji opioidów w stanie Nowy Jork, jak i w całym kraju. Podpisana ugoda potwierdza, że firma Johnson & Johnson zakończyła dystrybucje opioidów w Stanach Zjednoczonych.

W przeciągu ostatnich kilku dekad w Stanach Zjednoczonych w związku z nadużywaniem opioidów zmarło ponad 500 000 osób. W całych Stanach toczy się ponad 300 procesów przeciwko przemysłowi opioidowemu w związku z epidemią nadużywania przez Amerykanów leków na receptę oraz ulicznego nadużywanie opioidów.

Czytaj również: 6 najbardziej niezdrowych rodzajów owoców

Rządy w licznych procesach argumentowały swoje oskarżenia tym, że firmy farmakologiczne przedawkowały leki, powodując uzależnienie i nadużywanie opioidów oraz innych nielegalnych form leków. Firmy natomiast broniły się tym, że rozdystrybuowały nie większą niż niezbędną ilość leków, aby pomóc ludziom z problemami medycznymi.

Biuro prokuratora generalnego Nowego Jorku Letitii James w sobotę po podpisaniu ugody złożyło oświadczenie, w którym informuje o zakazie promowania w jakikolwiek sposób opioidów przez firmę J&J.

„Epidemia opioidów spowodowała spustoszenie w niezliczonych społecznościach w stanie Nowy Jork i reszcie kraju, pozostawiając miliony wciąż uzależnionych od niebezpiecznych i śmiertelnych opioidów”
– powiedziała w oświadczeniu James. „Johnson & Johnson pomógł podsycić ten pożar, ale dzisiaj zobowiązują się do odejścia branży opioidowej – nie tylko w Nowym Jorku, ale w całym kraju”.
„Opioidy nie będą już produkowane ani sprzedawane w Stanach Zjednoczonych przez firmę Johnson & Johnson” -powiedziała.

Zobacz też: Najpopularniejsze herbatki na bezsenność

Firma Johnson & Johnson nie sprzedawała opioidów w USA od 2015 roku, a w roku 2020 całkowicie zaprzestała działalności.
Ugoda pojawiła się zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem nowojorskiego procesu sądowego, w którym firma Johnson & Johnson miała znaleźć się wśród oskarżonych.
Inni pozwani w procesie nowojorski to Purdue Pharma, Mallinckrodt LLC, Teva Pharmaceuticals USA, oraz Allergan Finance LLC.

Firma Johnson & Johnson w sobotnim oświadczeniu powiedziała, że ugoda „nie jest przyznaniem się do odpowiedzialności lub wykroczenia ze strony firmy” , oraz że „działania firmy związane z marketingiem i promocja leków przeciwbólowych na receptę ze stanem Nowy Jork
jest zgodna z warunkami wcześniej ogłoszonej ugody o wartości 5 miliardów dolarów, co do zasady dotyczącej rozstrzygania spraw sądowych dotyczących opioidów oraz roszczenia stanów, miast, powiatów i rządów plemiennych”.

Czytaj: 18 produktów zwiększających energię

Johnson & Johnson może również zapłacić 30 milionów dolarów więcej w pierwszym roku, jeśli stanowa izba wykonawcza podpisze nowe ustawodawstwo tworzące fundusz rozliczeniowy opioidów, zgodnie z komunikatem prasowym z biura James.
J&J zobowiązana jest w przeciągu 9 lat pokryć koszty zgodne z zawartą ugodą.

Jak oświadczyła prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James – pieniądze będą przeznaczone na finansowanie profilaktyki opioidowej, działań edukacyjnych, leczenia uzależnień od leków i innych form opioidów w stanie Nowy Jork. Wprowadzenie profilaktyki ma na celu pomoc w zapobieganiu kolejnym kryzysom związanych z uzależnieniami od silnych leków.

Jak długo utrzymują się objawy perimenopauzy?

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię