Wyprodukowano pierwszego w historii kotleta z mamuta włochatego

Australijska firma zajmująca się laboratoryjnym wytwarzaniem mięsa stworzyła gigantyczny „klopsika” z mamutowym DNA.

Mamuty włochate wymarły około 5000 lat temu. Jednak dzięki wiecznej zmarzlinie zostały zachowane do dzisiaj.

Love Dalén, profesor genomiki ewolucyjnej w Centrum Paleogenetyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, jest jednym z naukowców którzy mieli okazję odkryć zwłoki mamutów w wiecznej zmarzlinie. Dalén nie tylko zsekwencjonowała najstarsze na świecie DNA mamuta, ale również wie jak mamut smakuje. Podczas jednej z wypraw nad rzekę Yana na Syberii, profesor próbował małego kawałka zamrożonego mięsa pobranego z częściowej tuszy małego mamuta. W jednym z wywiadów Dalén powiedział: „Bez wątpienia chciałbym tego spróbować! Nie może smakować gorzej niż prawdziwe mięso mamuta”.

Vow, to australijski start-up zajmujący się laboratoryjną produkcją mięs. Jak twierdzi dyrektor naukowy firmy, James Ryall, firmie tym projektem chce zwrócić uwagę na potencjał laboratoryjnego mięsa, aby uczynić nawyki żywieniowe bardziej przyjaznymi dla planety. „Musimy zacząć od nowa zastanawiać się, w jaki sposób zdobywamy nasze jedzenie. Moją największą nadzieją związaną z tym projektem jest… to, że o wiele więcej ludzi na całym świecie zacznie słyszeć o laboratoryjnym mięsie”, powiedział Ryall.

Naukowcy zatrudnieni przez Vow nie mieli dostępu do zamrożonej tkanki mamuta, na której mogliby oprzeć swoje wysiłki. Ale mieli dostęp do mioglobiny, która nadaje mięsu teksturę, kolor i smak, identyfikując sekwencję DNA wersji mamuta w publicznie dostępnej bazie danych genomów.

Luki w genomie uzupełnili genomem słonia afrykańskiego, który jest uważany za bliskiego krewnego mamuta. Tak skonstruowane DNA została zmieszane z laboratoryjnie wyprodukowaną przez Vow jagnięciną. I tak powstało 400 gram mięsa mamuta.

Ernst Wolvetang, profesor i starszy lider grupy w Australijskim Instytucie Bioinżynierii i Nanotechnologii na Uniwersytecie w Queensland, który był częścią z projektu powiedział, że „z genomowego punktu widzenia mamut to tylko jeden gen spośród wszystkich innych genów owiec”.

Jak na razie nie ma chętnych do spróbowania mamutowych klopsików. „Normalnie próbowalibyśmy naszych produktów. Ale wahaliśmy się, czy od razu spróbować klopsiki, ponieważ mówimy o białku, które nie istniało od 5000 lat. Nie mam pojęcia, jaka jest potencjalna alergenność, która może pochodzić z tego konkretnego białka”, powiedział Ryall w wywiadzie dla CNN.

W zeszłym tygodniu klopsik trafił do muzeum holednerskiego – Netherlands Science and Medicine Museum –  Rijksmuseum Boerhaave, gdzie dołączy do jednej z kolekcji.

ZJ

Kurczak z laboratorium. To będą jedli Amerykanie

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię