Pentagon anuluje projekt JEDI Cloud z firmą Microsoft

Przedstawiciele Pentagonu poinformowali, że sporna umowa na przetwarzanie danych w chmurze z firmą Microsoft została anulowana.

Wartość kontraktu JEDI Cloud szacowana była na 10 miliardów dolarów.
„Wraz ze zmieniającym się środowiskiem technologicznym stało się jasne, że kontrakt JEDI Cloud, który był od początku opóźniany, nie spełnia już wymagań Departamentu Obrony”, napisano w oświadczeniu Pentagonu.
JEDI Cloud projekt miał zapewnić migrację infrastruktury obliczeniowej i danych Departamentu Obrony USA (DOD) do chmury. Przetarg na kontrakt wygrała firma Microsoft w 2019 roku.

Zobacz również: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

Projekt od samego początku napotkał dużo problemów i przeszkód prawnych. Po wygranej Microsoft, Amazon wszczął batalię prawną, obwiniając byłego prezydenta Trumpa między innymi za niewłaściwy wpływ na DOD. Amazon argumentował, że wygrana Microsoftu była skażona polityką, spowodowaną antagonizmem Donalda Trumpa wobec dyrektora generalnego Amazona, Jeffa Bezosa. Bezos jest właścicielem The Washington Post, serwisu informacyjnego często krytykowanego przez Trumpa.

Amazon Web Services, lider rynku w dostarczaniu usług przetwarzania w chmurze, od dawna był uważany za wiodącego kandydata do prowadzenia projektu Pentagonu Joint Enterprise Defense Infrastructure, znanego jako JEDI. Projekt miał na celu przechowywanie i przetwarzanie ogromnych ilości tajnych danych, dzięki czemu wojsko amerykańskie mogło usprawnić komunikację z żołnierzami na polu bitwy i wykorzystać sztuczną inteligencję do przyspieszenia planowania wojny i zdolności bojowych.

Zobacz też: 17 ciekawostek na temat stanów USA

Dyrektor ds. informacji Pentagonu, John Sherman, powiedział, że podczas długiej walki prawnej z Amazon, „krajobraz ewoluował” z nowymi możliwościami dla usług przetwarzania danych w chmurze na dużą skalę.
Sherman dodał, że JEDI zostanie zastąpiony przez nowy program o nazwie Joint Warfighter Cloud Capability.

Biorąc zachodzące zmiany, Pentagon zdecydował anulować JEDI Cloud i rozpocząć proces od początku. Tym razem najprawdopodobniej przy użyciu wielu dostawców usługi. „Amazon, jak i Microsoft prawdopodobnie otrzymają część tego biznesu, chociaż nie jest to gwarantowane. Trzej inni dostawcy usług w chmurze – Google, IBM i Oracle – również mogą się kwalifikować”, powiedział Sherman.

Przedstawiciele Microsoft w odpowiedzi na oświadczenie Pentagonu powiedzieli: „Rozumiemy uzasadnienie Departamentu Obrony i wspieramy ich oraz każdego członka wojska, który potrzebuje kluczowej dla misji technologii XXI wieku, którą dostarczyłaby JEDI. Departament Obrony stanął przed trudnym wyborem: kontynuuj coś, co może być wieloletnią bitwą sądową lub znajdź inną drogę naprzód.”

Czytaj również: Superciężka rakieta Starship firmy SpaceX poleci w kosmos. Wiemy kiedy

Kontrakt JEDI był pogrążony w wyzwaniach prawnych niemal natychmiast po przyznaniu go Microsoft w październiku 2019 roku. Amazon Web Services kierując sprawę do sądu, argumentował, że proces Pentagonu był wadliwy i niesprawiedliwy i odbył się pod presją polityczną.

W kwietniu 2020 roku biuro Generalnego Inspektora Departamentu Obrony stwierdziło, że proces zawarcia umowy był zgodny z prawnymi i rządowymi standardami zakupowymi. Generalny Inspektor nie znalazł dowodów na ingerencję Białego Domu w proces udzielania zamówienia.

Jednak Pentagon zdecydował się zrezygnować z umowy po tym jak dwa miesiące temu sędzia federalny odrzucił propozycję Pentagonu o oddalenie kluczowych części pozwu Amazon.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię