Jedna z najbardziej śmiercionośnych roślin w Ameryce Północnej w pełni rozkwitu

Jedna z najbardziej śmiercionośnych roślin w Ameryce Północnej w pełni rozkwitu. Oto co musisz na jej temat wiedzieć.

Gdzie można znaleźć poison hemlock?

Poison hemlock, czyli szczwół plamisty, to niebezpieczny chwast, który w tym tygodniu zaczyna w pełni rozkwitać na terenie USA. Najwięcej jej rośnie w Minnesocie, Ohio i Pensylwanii. Jest również obecna w większości gmin w Illinois.

Dla kogo jest szkodliwy poison hemlock?

Razem z rośliną o nazwie szalej jadowity stanowią najbardziej trujące rośliny z rodziny selerowatych i marchewkowych. Jest trujący dla ludzi i zwierząt. Szczwół plamisty nosi również nazwę cykuty i jest często mylony z pietruszką, pasternakiem i korzeniem chrzanu lub nasionami z anyżem.

Profesor Joe Boggs z Ohio State University’s Buckeye Yard & Garden powiedział, że „Szczwół plamisty jest jedną z najbardziej śmiercionośnych roślin w Ameryce Północnej”. Toksyczność poison hemlock zwiększa się po deszczach oraz w okresach chłodów.

Do zatrucia może doprowadzić kontakt z każdą częścią rośliny, ale liście i łodygi zawierają najwięcej trujących cykutotoksyn. Boggs wraz z profesorem Erikiem Draper dodaje, że „rośliny te zawierają wysoce toksyczne związki alkaloidów piperydynowych, w tym koniinę i gamma-koniceinę, które powodują niewydolność oddechową i śmierć u ssaków. Korzenie są bardziej toksyczne niż liście i łodygi; jednak wszystkie części rośliny, w tym nasiona, należy uznać za niebezpieczne”.

Jak wyglada poison hemlock?

Podobnie jak pietruszka, trująca cykuta ma małe białe kwiaty, które o tej porze roku rosną w grupach. Poison hemlock jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że ​​jej biologiczny cykl życia trwa dwa lata. Roślina jest trudna do zidentyfikowania w pierwszym roku.
W pierwszym roku ma małą rozetę o wysokości od sześciu do ośmiu cali. W drugim roku osiąga do sześciu stóp wysokości i kwitnie. Łodyga trującej cykuty przybiera kolor fioletowy. Roślina umiera po drugim roku, a rozmnażanie może nastąpić tylko przez nasiona rośliny, a nie przez system korzeniowy.

Co się dzieje w wypadku zatrucia?

Toksyczne alkaloidy zawarte w truciźnie cykuty wpływają na układ nerwowy, powodując takie objawy jak pieczenie w ustach, nudności, wymioty, dezorientacja, szybkie bicie serca, drgawki i paraliż. Śmierć następuje przez paraliż oddechowy. Innymi objawami występującymi przy zatruciu są osłabienie, pęcherze na ciele, utrata wrażliwości na bodźce. Obserwuje się także skurcze i drżenie mięśni oraz obniżenie temperatury ciała. Nawet dotknięcie rośliny może u niektórych osób wywołać ciężką reakcję skórną.

Czy zatrucie spowodowane poison hemlock można leczyć?

W leczeniu stosuje się płukanie żołądka, podawanie środków przeczyszczających, absorbujących, pobudzających i wzmacniających. Podawany jest też 2% roztwór taniny lub odwar z kory dębowej.

Jak pozbyć się poison hemlock z ogrodu?

W celu usunięcia rośliny należy je wykopać z ziemi. Nie wolno jej kosić lub ścinać ponieważ może wydzielać trujące opary. Aby zapobiec zatruciu kontaktowemu, podczas usuwania zatrutej cykuty i otaczającej gleby należy mieć założone rękawice, okulary ochronne, maskę i inną odzież ochronną. Nigdy nie należy palić cykuty, ponieważ w dymie mogą znajdować się toksyczne opary, które mogą przedostać się do płuc. Również nigdy nie należy poison hemlock kompostować, tylko wrzucić ją do plastikowych toreb i wyrzucić do kosza.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię