Najstarsza butelka whiskey na świecie została sprzedana za ogromną sumę pieniędzy!

Skinner Auctioneers

Butelka zawierająca, jak się uważa, najstarszą whiskey na świecie, została sprzedana za znacznie więcej, niż ktokolwiek się spodziewał.

Old Ingledew Whiskey uzyskała oszałamiającą sumę 137 000 dolarów po burzliwej rundzie licytacji nadzorowanej przez Skinner Auctioneers.

Jaki jest powód tak wysokiej ceny?

Powodem dla którego uzyskano tak dużą sumę za butelką whiskey jest jej data produkcji. Chociaż od dawna uważano, że whiskey pochodzi z 1850 roku, niedawne testy laboratoryjne przeprowadzone przez University of Georgia i University of Glasgow wykazały, że w rzeczywistości jest znacznie starsza. Datowanie węglowe ujawniło, że alkohol ten był prawdopodobnie butelkowany w latach 1763-1803.

Czytaj też: 46 ciekawostek o Indiach. Mogą zaskoczyć

Jak sprawdzono autentyczność najstarszej butelki whiskey?

Z butelki pobrano próbkę płynu i zbadano węgiel; wyniki ujawniły 81,1 procent prawdopodobieństwa, że whisky została faktycznie zabutelkowana w latach 1763-1803, umieszczając ją w historycznym kontekście wojny o niepodległość, trwającej w latach 1773- 1783 i Whiskey Rebellion.

Bunt o Whiskey wybuchł w 1794 w Pensylwanii przeciw podatkowi akcyzowemu, wprowadzonego przez Alexandra Hamiltona , nałożonemu na produkowaną w Stanach Zjednoczonych whiskey.

Zobacz: Imponująca posiadłość Billa Gatesa (ZDJĘCIA)

Historia najdroższej butelki whisky

Ta konkretna butelka Old Ingledew ma ciekawą historię. Kiedyś należała do finansisty z Wall Street, Johna Pierpointa Morgana, założyciela firmy, która przeistoczyła się w JPMorgan Chase & Co. Morgan nabył kilka butelek tej whiskey podczas podróży służbowej do stanu Georgia. Na początku lat 40. XX wieku, jego syn Jack podarował butelkę przyszłemu sędziemu Sądu Najwyższego USA i gubernatorowi Karoliny Południowej Jamesowi Byrnesowi. Jack dał także dwie inne butelki Franklinowi D. Rooseveltowi i Harry’emu S. Trumanowi. Ekspert Skinnera od rzadkich alkoholi, Joseph Hyman, powiedział, że butelka, która sprzedała się w tym tygodniu, jest jedyną, która przetrwała.

Polscy miliarderzy na liście najbogatszych ludzi świata

Czy Old Ingeldew jest najdroższą whiskey na świecie?

Pomimo zawrotnej sumy otrzymanie za Old Ingeldew, nie jest najdroższą whiskey na świecie. Ten tytuł należy do butelki Macallan Fine and Rare 60-Year-Old 1926, która w 2019 roku została sprzedana za 1,9 miliona dolarów.
Old Ingeldew może się pochwalić tytułem „Najstarszej whiskey na świecie”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię