7 korzyści zdrowotnych czarnego pieprzu

Pieprz czarny jest jedną z najczęściej używanych przypraw na całym świecie.

Od tysięcy lat jest stosowany w starożytnej medycynie ajurwedyjskiej ze względu na wysokie stężenie korzystnych dla ludzkiego organizmu związków roślinnych.

1. Pieprz ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy

Pieprz czarny jest bogaty w związek roślinny zwany piperyną, który według badań ma silne właściwości przeciwutleniające. Dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu szkodliwego działania wolnych rodników czyli niestabilnych cząsteczek, które mogą uszkadzać komórki.

Czytaj: 14 produktów, które powinny się znaleźć na twoim talerzu w lecie

2. Pieprz ma właściwości przeciwzapalne

Przewlekły stan zapalny jest czynnikiem leżącym u podstaw wielu schorzeń, takich jak zapalenie stawów, choroby serca, cukrzyca i rak. Wiele badań laboratoryjnych sugeruje, że pieprz skutecznie zwalcza stany zapalne. Piperyna używana przy zapaleniu stawów zmniejsza obrzęk i liczbę markerów stanu zapalnego we krwi. Piperyna również tłumi stany zapalne w drogach oddechowych spowodowane astmą i sezonowymi alergiami.

3. Pieprz zwiększa wchłanianie składników odżywczych

Pieprz czarny może zwiększać wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń i selen, a także niektórych korzystnych dla organizmu związków roślinnych, takich jak te znajdujące się w zielonej herbacie i kurkumie.

Zobacz: 6 najbardziej niezdrowych rodzajów owoców

4. Pieprz promuje zdrowie jelit

Skład bakterii jelitowych jest powiązany z funkcją odpornościową, nastrojem, chorobami przewlekłymi i nie tylko. Wstępne badania sugerują, że pieprz czarny może zwiększyć liczbę dobrych bakterii w jelitach.

5. Pieprz przynosi korzyści Twojemu mózgowi

Piperyna wykazuje potencjalne korzyści w przypadku objawów związanych z chorobami zwyrodnieniowymi mózgu, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona poprawiając pamięć. W badaniu na gryzoniach ekstrakt z piperyny zmniejszał tworzenie się blaszek amyloidowych, które są gęstymi skupiskami uszkadzających fragmentów białka w mózgu powiązanymi z chorobą Alzheimera.

Czytaj również: Poziom tlenu we krwi jest powiązany z chorobą Alzheimera

6. Pieprz poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi

Badania sugerują, że piperyna może pomóc poprawić metabolizm cukru we krwi. W badaniu, w którym wzięło udział 86 osób z nadwagą przyjmujących suplement zawierający piperynę i inne związki przez 8 tygodni doświadczyło znacznej poprawy wrażliwości na insulinę.

7. Pieprz może pomóc obniżyć poziom cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, które są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Badania w grupie osób z dietą wysokotłuszczową, które przyjmowały ekstrakt z czarnego pieprzu, pokazało obniżony poziom cholesterolu we krwi, w tym cholesterolu LDL (złego). Ponadto uważa się, że czarny pieprz i piperyna zwiększają wchłanianie suplementów diety, które mają potencjalne działanie obniżające poziom cholesterolu, takie jak kurkuma i czerwony ryż drożdżowy.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię