20 ciekawostek żywieniowych i zdrowotnych

 1. Żywność bezglutenowa nie oznacza, że ​​jest zdrowa

Trend na żywność ekologiczną i bezglutenową stale rośnie. Jednak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że niekoniecznie jest to najzdrowsza opcja. Niezdrowe jedzenie można również wytwarzać z produktów bezglutenowych i organicznych.

2. Najbardziej tuczącym „pożywieniem” są napoje zawierające cukier

Spożycie nadmiaru cukru może spowodować poważne szkody dla zdrowia. Spożywając go w postaci płynnej, ludzki mózg nie może zarejestrować ilości spożywanych kalorii. Prowadzi to do jedzenia większej ilości pokarmów, lub picia większej ilości napojów, aby mózg mógł zarejestrować spożycie kalorii.

Czytaj również: Co Twoja grupa krwi mówi o Twoim zdrowiu i osobowości?

3. Nie wszystkie oleje roślinne są zdrowe

Olej sojowy, słonecznikowy i kukurydziany zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-6, które zwiększają ryzyko zapalenia w organizmie. Oleje zawierające ten kwas tłuszczowy mogą również przyczyniać się do stresu oksydacyjnego, który może doprowadzić do powstania chorób serca.

4. Sam cholesterol nie jest dla Ciebie szkodliwy

Głównym wyznacznikiem chorób serca nie jest sam cholesterol, ale raczej rodzaj lipoprotein, które przenoszą go w organizmie. W większości przypadków cholesterol w diecie ma niewielki lub żaden wpływ na poziom lipoprotein.

5. Możesz uzależnić się od fast foodów

Dzięki nowoczesnej nauce i badaniom inżynierowie żywności mogą tworzyć przetworzoną żywność, która zalewa nasz mózg dopaminą. Z tego powodu ludzie tracą kontrolę nad swoją konsumpcją.

6. Krwisty stek nie gnije w okrężnicy człowieka

Niektórzy twierdzą, że niedogotowane mięso może gnić w ludzkim organizmie. Ciało ludzkie jest przystosowane do trawienia i wchłaniania większości tego, co spożywamy. Niezależnie od tego, czy jemy surową, czy gotowaną żywność, nadal będzie ona trawiona przez nasz organizm.

7. Diety niskotłuszczowe nie są zdrowe

Dietetycy z głównego nurtu często zalecają dietę niskotłuszczową, aby poprawić sylwetkę. Jednak wiele badań wskazuje, że nie jest ona skuteczna w utracie wagi i nie zapobiega rozwojowi chorób. Lepiej jest trzymać się owoców i warzyw, ponieważ mają one naturalnie niską zawartość tłuszczu. Ponadto najlepiej unikać przetworzonej żywności, która jest oznaczona jako Low or Fat Free, ponieważ często jest wykonana z niezdrowych składników.

Czytaj też: Olejki eteryczne łagodzące objawy zgagi

8. Osoby z cukrzycą typu 2 są odporne na insulinę

Dlatego zaleca się im przestrzeganie diety niskowęglowodanowej, ponieważ spożywane węglowodany spowodują wzrost poziomu cukru we krwi. Diety niskowęglowodanowe są bardziej korzystne dla osób z cukrzycą niż osoby bez.

9. Wątroba dorosłego niedźwiedzia polarnego może zabić dorosłego człowieka

Dzieje się tak, ponieważ zawiera toksyczną ilość witaminy A. Cała wątroba wystarcza, aby zabić 52 dorosłych osób z przedawkowania witaminy A.

10. Wszystkie zwierzęta mogą wytwarzać witaminę C w swoich ciałach

Wyjątkiem są nietoperze owocożerne, świnki morskie, ptak bulbul czerwonolistny i ssaki naczelne. Oznacza to, że do tej grupy zaliczają się również ludzie. Zwierzęta te wymagają regularnego przyjmowania witaminy C, aby zachować zdrowie. Niedobór prowadzi do bólów mięśni, osłabienia, osteoporozy, krwawienia dziąseł, złego gojenia się ran, infekcji i nadczynności tarczycy.

11. Nie trzeba martwić się białymi plamami na paznokciach

Plamy te są zwykle spowodowane drobnymi urazami podczas wzrostu paznokcia. Nie są oznaką nadmiaru lub niedoboru wapnia, cynku lub innych witamin.

Zobacz: Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?

12. Witamina D jest istotną częścią twojego zdrowia

Ta witamina działa jako niezbędny hormon, którego potrzebuje Twój organizm. Osoby z niedoborem witaminy D są związane z ryzykiem rozwoju cukrzycy, raka i osteoporozy.

13. Umiarkowane spożycie sodu pomaga regulować ciśnienie krwi

Zbyt dużo sodu może również powodować wysokie ciśnienie krwi. Jeśli jednak trzymasz się zalecanego spożycia, czyli nie więcej niż 1500 mg dziennie, może to pomóc w regulacji ciśnienia krwi.

Czytaj także: Minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu

14. Nie należy przyjmować suplementów wapnia bez witaminy K.

Lekarze uważa się, że tego rodzaju suplementy są szkodliwe dla kości bez obecności witaminy K. Warto suplementy wapnia przyjmować z pokarmami takimi jak awokado, banany, mleko i brzoskwinie.

15. Regularne picie wody jest niezbędne dla organizmu człowieka

Regularne picie wody pomaga ciału w utrzymaniu odpowiedniej temperaturę oraz natłuszcza stawy w organizmie. Wypłukuje również odpady z ważnych narządów, co pomaga im prawidłowo funkcjonować każdego dnia.

16. Kobiety wchłaniają więcej witaminy D niż mężczyźni

Dzieje się tak, ponieważ mają jaśniejszą skórę niż mężczyźni. Dzięki temu mogą wchłonąć więcej witaminy D i wapnia, które są wykorzystywane do produkcji mleka matki.

Zobacz: Witamina D, czy masz jej niedobór?

17. TRPM8 powoduje, że czujemy chłód po spożyciu mięty          

Uczucie chłodu, które odczuwamy po spożyciu mięty jest spowodowane białkiem kanału jonowego – TRPM8. Białko to znajduje się również w większości mentoli, które wywołują uczucie chłodu.

18. Najzdrowszym tłuszczem, jaki można znaleźć w pożywieniu, jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

Ten olej zawiera również duże ilości witaminy E i K. Mówi się, że dwie łyżki oliwy z oliwek dziennie również pomagają zmniejszyć ryzyko chorób serca.

19. Witaminy to skrót od Vital Amines

Termin pochodzi od naukowca imieniem Casimir, który zmarł w 1967 roku. Obecnie istnieje około 15 znanych rodzajów witamin.

20. 100% niezbędnych aminokwasów znajduje się w liściach drzewa Moringa

Zawierają również więcej żelaza niż szpinak, więcej wapnia niż mleko i więcej witaminy A niż marchew. Wykazano również, że ich nasiona oczyszczają wodę.

Jakie polskie dania dla Amerykanów?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię