Biały Dom o podróży Joe Bidena do Europy

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan odrzucił sugestie dotyczące kryzysu w relacjach transatlantyckich.

Zapowiadając zbliżająca się podróż Bidena do Europy Sullivan poinformował, że przy okazji szczytu G20 w Rzymie prezydent Stanów Zjednoczonych spotka się z prezydentem Francji.

Zobacz także: Joe Biden podpisał rozporządzenie o otwarciu granic

Prezydent Joe Biden odleci do Europy w najbliższy czwartek. W piątek spotka się z przywódcami Włoch oraz papieżem Franciszkiem, a także prezydentem Francji Emanuelem Macronem. W sobotę i niedzielę Biden weźmie udział w szczycie grupy G20.

Doradca prezydenta USA Jake Sullivan jako główne tematy rozmów z europejskimi partnerami wymienił zakłócenia w światowym łańcuchu dostaw, ceny energii, zagrożenie ze strony Iranu oraz globalny program inwestycji w infrastrukturę, który ma być konkurencja dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.

Zobacz też: “Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

„Mimo wielu komentarzy w ostatnich tygodniach na temat stanu relacji transatlantyckich, Stany Zjednoczone i Europa zbliżają się do szczytu zjednoczone w najważniejszych sprawach dotyczących świata” – mówił Sullivan.

Na szczycie G20 nie pojawią się osobiście przywódcy Chin i Rosji. Biały Dom nie potwierdził jak dotąd spotkania Joe Bidena z prezydentem Recepem Erdoganem, mimo że zapowiedziała je wcześniej strona turecka. Po wizycie w Rzymie prezydent USA uda się na szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow.

IAR

Czego może zabraknąć w sklepach? Specjaliści ostrzegają

Wiadomości:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię