11 sposobów na oszczędzanie paliwa

W dobie rosnących cen, wszyscy szukamy oszczędności. Mimo coraz większej popularności samochodów elektrycznych, większość z nas nadal korzysta z pojazdów napędzanych paliwem.

Dobra wiadomość jest taka, że to właśnie w tym miejscu możemy sporo zaoszczędzić niezależnie od marki posiadanego pojazdu, ilości pokonywanych kilometrów/mil czy detali technicznych. Fundamentalne znaczenie będzie miał rozsądek i logiczne działanie.

Zapoznaj się z 12 skutecznymi sposobami na zaoszczędzenie pieniędzy… na paliwie

Czytaj również: Twój telefon cię “szpieguje”? Chcesz chronić swoją prywatność? – zastosuj nasze wskazówki

1. Eko-driving

Wielu jazdę w stylu „eko” uważa za mit zmyślony przez sympatyków czystego i zdrowego powietrza. Nic bardziej mylnego. Zasady ecodrivingu zostały opracowane przez instruktorów jazdy, wykwalifikowanych mechaników i inżynierów. Po pierwsze, musimy rozsądnie używać gazu i hamulca – umiejętnie wykorzystywać prędkość pojazdu i dostosowywać ją do warunków. Warto zatem jak najdłużej utrzymywać stała prędkość i obroty silnika – nie przyspieszać i nie hamować gwałtownie. Zamiast używać hamulca starajmy się zwalniać pedał gazu – a więc hamować silnikiem – zmniejszy to emisję spalin, oprócz korzyści dla środowiska, sposób ten jest przyjazny również dla silnika.

2. Rezygnacja z nadmiernego obciążenia.

Im większe obciążenie pojazdu tym większe obciążenie dla silnika, tym większe zużycie paliwa. Warto przejrzeć zatem bagażnik pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Trzeba też pamiętać, aby demontować bagażnik dachowy po każdym użyciu – jazda z pustym bagażnikiem, oprócz tego, że jest bez sensu zwiększa opór pojazdu względem powietrza i zwiększa zużycie paliwa. Jak wyliczono: każde dodatkowe 50kg w samochodzie podwyższa koszty spalania paliwa o ok 3-4%, natomiast zamontowany bagażnik aż do 20% (w zależności od wagi i kształtów)!

Zobacz też: Czy to prawda, że Mapy Google nie będą już darmowe? Znamy odpowiedź!

3. Lepszej jakości opony.

Często oszczędzamy na oponach kupując te, które klasyfikujemy jako „wystarczające”. Oszczędność na oponach to poważny błąd – dobre opony nie tylko zmniejszają zużycie paliwa ale poprawiają bezpieczeństwo. Najpoważniejszym błędem jest nadmierna eksploatacja używanych opon – ile razy stwierdziliśmy „ten sezon jeszcze wytrzymają?” Najbezpieczniej jest zmieniać opony co 3-5 sezonów. Po 5 latach właściwości gumy użytej do ich produkcji pogarszają się. Opony z wytartym i zużytym bieżnikiem zwiększają ryzyko wypadku (np. poślizgu) oraz zwiększają koszty zużycia paliwa aż do 20%

4. Ciśnienie w oponach.

Dla każdego pojazdu producent określił prawidłowe ciśnienie, które powinno być utrzymywane w oponach. Warto zatem je sprawdzać co jakiś czas. Zbyt niskie ciśnienie w oponach podwyższa koszty jazdy od 4 do 10%. Co więcej, duże ubytki mogą przyczynić się do wypadku lub wpłynąć na uszkodzenie opony.

5. Postój

Postój z włączonym silnikiem to błąd, a w niektórych krajach także wykroczenie. Często nie gasimy silnika oczekując na pasażera, lub pod restaurację typu „drive”, pod która szybko spożywamy posiłek. Samochód pracujący „na luzie” w ciągu godziny spala nawet litr paliwa – warto więc gasić silnik, wtedy kiedy jego praca nie jest konieczna.

Zobacz także: Jak się poruszać po amerykańskich drogach

6. Dbałość o samochód.

Niektórzy nie myślą o swoim samochodzie, nie kontrolują jego stanu, nie oddają nawet do naprawy wtedy kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego czekając do momentu całkowitego jego unieruchomienia. To błąd! To my najlepiej znamy swój własny samochód: obroty jakie utrzymuje silnik na luzie, dźwięki jakie wydaje, itp. – jeśli coś nas zacznie niepokoić warto samemu to zweryfikować, lub jeśli się na tym nie znamy – oddać pojazd do zaufanego warsztatu. Szczególnie warto zadbać o regularne wymiany oleju, które powinny mieć miejsce raz w roku lub co 10 000 tys. km (jeśli w roku tyle nie robimy). Obecnie producenci utrzymują wprawdzie, że zastosowane w ich pojazdach silniki przystosowane są do wymiany oleju nawet co 30 tys. km. Niestety w praktyce oznacza to zwiększoną awaryjność. Poza tym warto zadbać o filtry(oleju i powietrza) oraz świece. Nieprawidłowo działające podzespoły, stary olej, mogą podwyższyć spalanie paliwa aż do 15%.

7. Wysoka jakość paliwa.

Szukając oszczędności niekiedy tankujemy na małych, stacjach, gdzie paliwo oferowane jest w niższej cenie. Jeżeli znamy tę stację i mamy do niej zaufanie – nie ma w tym nic złego. Problemem są niepewne stacje zlokalizowane po naszej trasie. Tańsze paliwo, które oferują to tylko złudna oszczędność i poważne ryzyko. Stacje należące do koncernów paliwowych poddawane są ścisłym wewnętrznym kontrolom, oferują paliwa wysokiej jakości, utrzymują tez dystrybutory i inne wyposażenie stacji w odpowiednim stanie technicznym. Właściciele małych stacji często szukają oszczędności i stosują różnego rodzaju domieszki do paliwa, licząc, że zewnętrzna kontrola im się nie przydarzy. Zatankowanie takiego paliwa w najbardziej skrajnym wariancie może skończyć się koniecznością remontu silnika co może generować koszty od kilkuset do nawet kilku tysięcy USD. W bardziej optymistycznym wariancie paliwo może zostać szybciej zużyte a praca silnika na nim znacznie się pogorszy.

Czytaj: Najbardziej odosobnione drogi Ameryki

8. Pracujące urządzenia

Radio będące jedynym urządzeniem elektrycznym w samochodzie to już dawno przeżytek. Korzystamy z nawigacji, klimatyzacji, dodatkowych urządzeń audio i wideo, wideo rejestratorów oraz gadżetów podłączanych do gniazdka zapalniczki. Każde z nich to dodatkowe obciążenie dla alternatora i większy wysiłek dla silnika co skutkuje większym zużyciem paliwa. Warto się zatem zastanowić czy potrzebujemy korzystać ze wszystkiego co mamy podłączone i włączone.

9. Plan podróży

W mieście jesteśmy skazani na przejścia dla pieszych, skrzyżowania i sygnalizacje świetlne. Przyspieszamy, zwalniamy, hamujemy, zatrzymujemy się – wszystkie te czynności zwiększają pobór paliwa. Jeżeli musimy poruszać się po mieście jedyne co możemy zrobić to poszukać innej trasy, np. na dojazdy do pracy, gdzie jest mniejszy ruch i mniej razy będziemy musieli się zatrzymywać. Podobnie warto zaplanować dłuższa podróż – aby ominąć większe ośrodki miejskie.

10. Umiejętność przewidywania.

Dotyczy to stylu jazdy. Warto obserwować otoczenie i innych uczestników ruchu drogowego – dzięki temu łatwo będzie przewidzieć np. konieczność hamowania, łatwiej będzie tez zachowywać płynność jazdy. Wpłynie to na zmniejszone zzucie paliwa.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię