Gubernator JB. Pritzker podpisał poprawkę do ustawy wzbudzając wiele kontrowersji.

W poniedziałek, 9 listopada 2021r. gubernator stanu Illinois JB. Pritzker podpisał nową poprawkę do ustawy, pozwalającą pracodawcom zwolnić pracowników za odmowę stosowania protokołów dotyczących COVID-19, w tym obowiązkowych szczepień.

Nowelizacja ustawy o prawie sumienia do opieki zdrowotnej – The Health Care Right of Conscience Act, zakazuje pracownikom wykorzystywania swoich przekonań moralnych jako powodu do odmowy zastosowania się do najnowszych zaleceń dotyczących COVID-19.

Czytaj również: Musk chce przekazać 6 miliardów dolarów na rozwiązanie problemu głodu na świecie. Jest jednak warunek

Senat stanu Illinois przegłosował głosami 31-24 za przyjęciem propozycji poprawki. W stanowej Izbie Reprezentantów 64 członków zagłosowało za, 52 przeciw, a dwóch uchyliło się od głosu.

Od 1 czerwca 2022 r. pracodawcy ze stanu Illinois będą mogli zwalniać pracowników, którzy odmówią szczepienia lub odmówią przestrzegania innych przepisów dotyczących COVID-19.
„Mamy skuteczne narzędzia do walki z tą pandemią – mianowicie szczepionki, maski i testy – a wszystkie nasze społeczności są bezpieczniejsze, gdy korzystamy z protokołów zdrowia publicznego i bezpieczeństwa w miejscu pracy, o których wiemy, że działają” – powiedział Pritzker w oświadczeniu. „To prawodawstwo wyjaśnia intencje obowiązującego prawa bez naruszania ochrony federalnej. Dzięki temu, będziemy mogli zapewnić, że szkoły będą otwarte, biznesy będą otwarte, bezpieczeństwo sąsiadów i kontynuować drogę do zakończenia tej pandemii”.

Zobacz też: Skutki uboczne trzeciej dawki szczepionek przeciw Covid-19

Ustawa o prawie sumienia do opieki zdrowotnej została pierwotnie wprowadzona w celu ochrony świadczeniodawców opieki zdrowotnej — lekarzy, pielęgniarek itp. — przed zmuszaniem do wykonywania procedur medycznych, takich jak aborcja, jeśli procedur tych nie chcieli wykonywać z powodu zastrzeżeń moralnych.

Z biegiem lat prawo to zaczęło obejmować inne procedury, a w ciągu ostatnich dwóch lat prawo było luźno stosowane, by uwzględnić moralne zastrzeżenia do nakazów związanych z COVID-19 opartych na zastosowaniach medycznych, takich jak obowiązkowe szczepienia i testy na koronawirusa.
Pritzker w oświadczeniu wystosowanym przez jego rzecznika dodał, że „ustawa nigdy nie miała na celu umożliwienia ludziom unikania wskazówek dotyczących zdrowia publicznego i zagrażania bezpieczeństwu w miejscu pracy podczas globalnej pandemii”.

Zobacz też: „Vax” słowem roku według Oxford English Dictionary

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię