Australia zawiesza decyzję o otwarciu granic dla obcokrajowców

Australia zawiesiła decyzję o otwarciu granic dla obcokrajowców. Zostanie to opóźnione o co najmniej dwa tygodnie. Decyzja ma związek z wykryciem nowej odmiany koronawirusa. Dotychczas w kraju tym potwierdzono pięć zakażeń wariantem Omikron.

Australia zamknęła granice w maju ubiegłego roku. Zamierzała je otworzyć 1 grudnia, głównie dla studentów i wykwalifikowanych pracowników. Miało to rozwiązać między innymi problem braku rąk do pracy. Z kolei dzięki powrotowi zagranicznych studentów australijska gospodarka zyskałaby równowartość ponad 104 miliardów złotych rocznie.

Wcześniej Izrael i Japonia podjęły decyzję o tym, że nie będą wpuszczać obcokrajowców na swoje terytoria. Informując o zawieszeniu decyzji o otwarciu granic Australii premier Scott Morrison wyjaśnił, że pozwoli to na zebranie danych na temat nowej odmiany koronawirusa.

Przeciwko COVID-19 w pełni zaszczepionych jest około 87 procent mieszkańców Australii powyżej 16 roku życia. To więcej niż w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych państwach zachodnich. Dotychczas w Australii potwierdzono ponad 209 tysięcy zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 1997 osób.

Nowy wariant został zidentyfikowany w Republice Południowej Afryki i zgłoszony do Światowej Organizacji Zdrowia w ubiegłą środę. Kolejne kraje potwierdzają przypadki zakażeń tą odmianą. Dotychczas nie ma informacji o śmierci osób zakażonych wariantem Omikron. Brak jest też szczegółowych informacji na temat tej odmiany. Badania mogą zająć od kilku dni do kilku tygodni.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię