Chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu? Gotowość jest połową sukcesu

Chęć to połowa sukcesu. Jednym z największych powodów niepowodzenia wprowadzenia zmian w życie jest presja innych lub czasu – noworoczne postanowienia.

Według statystyk, tylko 8 procent ludzi realizuje swoje postanowienia noworoczne.
Zmiana nawyków nie następuje z dnia na dzień. Niezależnie od tego, czy chcesz dodać nowy zdrowy nawyk do swojej codziennej rutyny, czy też chcesz pozbyć się niezdrowego twoje próby nie powiodą się, chyba że jesteś na nie mentalnie gotowy.

 

Badania wykazały, że do udanych zmian dochodzi wtedy kiedy każda zmiana podlega pewnym prawidłowościom. Psychologowie James Prochaska i Carlo Di Clemente próbując zrozumieć proces powodzenia i niepowodzenia wprowadzanych zmian stworzyli Transteoretyczny Model Zmiany (TTM).

Transteoretyczny model zmiany zachowania ocenia gotowość osoby do wprowadzenia zmian i utrzymania ich. Prochaska i Di Clemente stwierdzili, że aby ludzie wprowadzili zmiany potrzebują najpierw posiadać:

• rosnąca świadomość, że zalety zmiany przeważają nad wadami – TTM nazywa tę równowagę decyzyjną;
• pewność, że mogą wprowadzać i utrzymywać zmiany w sytuacjach, które kuszą ich do powrotu do swojego starego, niechcianego zachowania – TTM nazywa to wiarą w swoją skuteczność;
• strategie, które mogą pomóc im wprowadzić i utrzymać zmiany – TTM nazywa to procesami zmian.

Model TTM rozróżnia również sześć etapów zmian. Osiągnięcie twojego celu – zmiany zależy od tego na jakim etapie myślenia jesteś – od twojej gotowości:

1. Wstępne rozważanie – nie planujesz podejmowania działania w celu wprowadzenia zmian, gdyż nie widzisz problemu w swoim zachowaniu.
2. Kontemplacja – zanim osiągniesz pełen etap kontemplacji, rozpoznasz problem i chęć zmiany, ale nie jesteś jeszcze w pełni zaangażowany w zmianę swojego życia.
3. Przygotowanie – ten etap obejmuje stworzenie jasnego planu zmiany życia. Na tym etapie myślisz o potencjalnych przeszkodach, przygotowujesz plan.
4. Działanie – tu zaczyna się zmiana zachowania. Niezależnie od tego, czy oznacza to pójście na siłownię, wcześniejsze wstawanie lub zmianę diety, chodzi o podjęcie konkretnych kroków w kierunku celu.
5. Konserwacja – Łatwo jest trzymać się planu działania, gdy czujesz się zmotywowany. Ale kilka dni po rozpoczęciu twoja motywacja prawdopodobnie zmaleje. I tu się zaczyna twoja prawdziwa gotowość.

Wiele osób dochodzi do tego etapu i na nim kończy. Ale dojście do tego etapu to też sukces. Profesor Prochaska zauważył, że niektóre osoby próbujące rzucić palenie przechodziły aż 7 razy przez pierwszych pięć etapów zanim osiągnęły sukces – doszły do szóstego ostatniego etapu przemiany.

6. Realizacja – utrzymanie zmiany. Na tym etapie jesteś pewien, że nie ulegniesz pokusom i nie wrócisz do życia sprzed zmian.

9 sprawdzonych sposobów na wytrwanie w noworocznych postanowieniach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię