FDA autoryzowała nowy lek do leczenia przeciwciałami monoklonalnymi

Według FDA nowa terapia przeciwciałem monoklonalnym działa lepiej przeciwko wariantowi Omikron niż dotychczas dostępne.

Bebtelowimab, wyprodukowany przez Eli Lilly, jest dopuszczony do stosowania u pacjentów w wieku od 12 lat z łagodnym lub umiarkowanym COVID-19 i z wysokim ryzykiem ciężkiej choroby. Przedstawiciele FDA dodają, że ​​przeciwciało powinno być stosowane, gdy inne metody leczenia pacjentów wysokiego ryzyka są niedostępne lub nieodpowiednie. Nowy lek Lilly jest dopuszczony do podawania w postaci dożylnego zastrzyku. Jest to dogodna zmiana w aplikacji leczenia w porównaniu ze żmudną godzinną infuzją w przypadku innych leczeń przeciwciałami monoklonalnymi. Leczenie Bebtelowimab powinno być zastosowane w ciągu pierwszych siedmiu dni objawów COVID-19.

„Ten nowy lek udostępnia kolejne przeciwciało monoklonalne, które wykazuje aktywność przeciwko wariantowi Omikron. Ta autoryzacja jest ważnym krokiem w zaspokojeniu zapotrzebowania na więcej narzędzi do leczenia pacjentów, ponieważ wciąż pojawiają się nowe warianty wirusa”, napisała w oświadczeniu doktor Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA.

 

Dzień przed zatwierdzeniem nowego przeciwciała przez FDA amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ogłosił, że rząd federalny zakupił 600 000 dawek leczenia a około 720 milionów USD. FDA planuje jeszcze w lutym wydać około 300 000 dawek i kolejne 300 000 w marcu. Umowa obejmuje również przyszłą opcję na 500 000 dodatkowych dawek, jeśli będą konieczne.

Daniel Skovronsky, dyrektor naukowy i medyczny Eli Lilly oraz prezes ich laboratoriów badawczych, w wywiadzie dla ABC News powiedział, że firma rozpoczęła pracę nad terapią przeciwciałem mnoklonalnym ponad rok temu.

 

Najnowsza autoryzacja FDA zwiększa liczbę form leczenia wariantu Omikron do czterech w USA. Inne opcje obejmują terapię monoklonalną sotrovimab z Vir Biotechnology i GlaxoSmithKline oraz dwie tabletki przeciwwirusowe, Paxlovid firmy Pfizer i Molnupiravir firmy Merck. Paxlovid, który zmniejsza ryzyko hospitalizacji osób wysokiego ryzyka, pozostaje nadal najczęstszą formą leczenia Omikron.

Cyfrowy paszport szczepień COVID-19 – jak go uzyskać i zabezpieczyć?

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię