8 korzyści zdrowotnych kakao

Kakao używane już od czasów cywilizacji Majów szybko stało się popularnym lekiem prozdrowotnych wśród wielu grup etnicznych.

Proszek kakaowy powstaje poprzez zmiażdżenie ziaren kakaowych i usunięcie tłuszczu – masła kakaowego. Masło kakaowe używane jest do wyrobu czekolady, deserów oraz różnorodnych produktów higieny osobistej i kosmetyków – balsamów i kremów do ciała jak i do twarzy.

Kakao jest bogate w polifenole, naturalnie występujące przeciwutleniacze znajdujące się między innymi w owocach, warzywach, czekoladzie i winie. Kakao jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli. Jest szczególnie bogaty we flawanole, które mają silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Oto 8 korzyści zdrowotnych kakao:

1. Kakao obniża wysokie ciśnienie

Dzięki zawartości flawanoli kakao pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez poprawę poziomu tlenku azotu. Badania pokazują, że efekt jest dużo wyższy u osób, które już cierpią na wysokie ciśnienie krwi.

2. Kakao może obniżyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu

Kakao bogate we flawanol poprawia poziom tlenku azotu we krwi, który rozluźnia i rozszerza tętnice i naczynia krwionośne oraz poprawia przepływ krwi. Przegląd dziewięciu badań z udziałem 157 809 osób wykazał, że wyższe spożycie naturalnego kakao wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem chorób serca, udaru mózgu i śmierci.

 

3. Kakao poprawia przepływ krwi do mózgu

Naukowcy twierdzą, że wystarczą dwa tygodnie spożywania kakao, aby poprawić przepływ krwi do mózgu. Badanie z udziałem starszych osób, którym podano kakao o wysokiej zawartości flawanolu, wykazało, że przepływ krwi do mózgu wzrósł o 8% po jednym tygodniu i 10% po dwóch tygodniach. Kakao może wspierać produkcję neuronów i mieć pozytywny wpływ na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

4. Kakao ma korzystny wpływ na osoby z astmą

Uważa się, że kakao może być korzystne dla osób z astmą, ponieważ zawiera związki przeciwastmatyczne, takie jak teobromina i teofilina. Teofilina pomaga rozszerzać płuca, rozluźniać drogi oddechowe i zmniejsza stan zapalny. Teobromina jest podobna do kofeiny i może pomóc w uporczywym kaszlu.

5. Kakao korzystnie wpływa na zęby i skórę

Kakao zawiera wiele związków, które mają właściwości antybakteryjne, antyenzymatyczne i stymulujące układ odpornościowy, które mogą przyczynić się do jego wpływu na zdrowie jamy ustnej.

Badania wykazały również, że długotrwałe spożywanie kakao przyczynia się do ochrony przeciwsłonecznej, krążenia krwi w skórze oraz poprawia teksturę powierzchni i nawilżenie skóry.

6. Kakao może poprawić nastrój

W poprawie nastroju pomagają flawanole, konwersja tryptofanu do naturalnego stabilizatora nastroju serotoniny i zawartość kofeiny w kakao. Picie kakao zmniejsza poziom stresu i poprawia spokój, zadowolenie oraz ogólne samopoczucie.

7. Kakao łagodzi objawy cukrzycy typu 2

Naturalne kakao ma działanie przeciwcukrzycowe. Badania wskazują, że flawanole kakaowe mogą spowolnić trawienie i wchłanianie węglowodanów w jelitach, poprawiać wydzielanie insuliny, zmniejszać stany zapalne i stymulować wychwyt cukru z krwi do mięśni.

Przegląd badań wykazał, że spożywanie gorzkiej czekolady lub kakao bogatej w flawanol może poprawić wrażliwość na insulinę i kontrolę poziomu cukru we krwi oraz zmniejszyć stan zapalny u osób z cukrzycą i bez cukrzycy.

8. Kakao pomaga chronić przed rakiem

Badania probówkowe nad składnikami kakao wykazały, że mają one działanie przeciwutleniające, chronią komórki przed uszkodzeniem przez reaktywne cząsteczki, zwalczają stany zapalne, hamują wzrost komórek, indukują śmierć komórek rakowych i pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się komórek rakowych.

Wstępne badania z wykorzystaniem diety bogatej w kakao lub ekstraktów z kakao wykazały pozytywne wyniki w zmniejszaniu raka piersi, trzustki, prostaty, wątroby i okrężnicy, a także białaczki.

Pokarmy bogate w wapń, które mogą jeść osoby nietolerujące laktozy!

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię